SVEHRVATSKA SMOTRA DANI KRUHA - DANI ZAHVALNOSTI ZA PLODOVE ZEMLJE U STUBIČKIM TOPLICAMA

Autor: Nina Drakulić, 13. 10. 2016.

U nedjelju 9. listopada 2016. godine jedini smo iz Koprivničko – križevačke  županije sudjelovali na Svehrvatskoj smotri Dani kruha – dani zahvalnosti za plodove zemlje koja se održala u Stubičkim Toplicama. Smotru je organizirala udruga „Lijepa Naša“, a odvijala se u prostorima hotela „Matija Gubec“. To je osmišljeno kao ekološki, kulturološki i duhovni projekt koji želi ukazati na potrebu očuvanja raznolikosti, očuvanja običaja, baštine i štovanja kruha kao simbola životne snage. Na smotri je sudjelovalo 47 osnovnih i srednjih škola te dječjih vrtića iz Republike Hrvatske, Mađarske, Bosne i Hercegovine i Vojvodine.

Pripremale smo se sa svojim nastavnicama, Zdenkom Drakulić i Natašom Petrović tako da smo u petak, kada smo obilježavali Dane kruha u našoj školi, izabrale najljepše plodove jeseni, starinske predmete, kruh i krušne proizvode. Te smo proizvode izložile na našem štandu kako bismo prikazale bogatstvo našeg kraja i predstavile se svim prisutnim školama. Bile smo u narodnim nošnjama od starinskog platna, simbolima našeg kraja.

Na raznolikim štandovima sudionici su prikazali bogatstvo plodova svoga zavičaja, kruh te zaboravljene recepte i jela od jesenskih plodova. Vidjele smo i kušale puno krušnih proizvoda i slastica, upoznavale starine svih krajeva, ali i upoznavale se s našim vršnjacima. Boje jeseni krasile su štandove, plodovi zemlje služili su  kao dekoracija, a mnogobrojni krušni proizvodi oslikavali su rad i trud ljudi iz različitih krajeva. Dale smo izjavu za dvije televizije, što nas je posebno razveselilo.

Zahvaljujemo svim učenicima naše škole koji su donijeli prekrasne proizvode i plodove jeseni kojima smo se predstavili na smotri, ali i našim roditeljima i nastavnicama na pripremi i podršci. Sudjelovanje na ovoj smotri bila je prilika da upoznamo tradiciju, običaje, raznolikosti i prirodne ljepote naše domovine i susjednih zemalja. Jako nam se svidjelo i stvorile smo lijepe uspomene.

Vanja Grubić, Stevana Gojković, 7. razred i Petra Klarić, 8.b