Promicanje vrijednosti Domovinskog rata u osmim razredima

Autor: Nina Drakulić, 13. 10. 2016.

U našoj je školi u utorak  11. listopada proveden projekt „Promicanje vrijednosti Domovinskog rata“ koji provodi Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata iz Koprivničko – križevačke županije za učenike osmih razreda.

Posjetili su nas pukovnik Đuro Škvorc i nadpukovnik Stjepan Belušić koji su nam kroz prezentaciju pokazali kako je počeo, razvijao se i završio Domovinski rat.

Naučili smo da je rat bio obrambeni i oslobodilački te da su postrojbe s područja naše županije sudjelovale u svim većim operacijama rata. Predavanje je bilo poučno i zanimljivo, a pukovnik i nadpukovnik su nam ispričali i pokoju anegdotu. Otkrili smo detalje iz Domovinskog rata koje nismo znali, a predavanje su, osim nas, pozorno pratile i naše nastavnice Povijesti, Indira i Zdenka.

Pukovnik i nadpukovnik su nam bili zanimljivi pa smo im odlučile postaviti nekoliko pitanja:

Što za Vas znači Domovinski rat?

Nadpukovnik Stjepan Belušić: On je za mene uspomena, tada je bio borba da rat ne dođe do moje djece. Za mene rat znači jačanje ljubavi prema domovini. Sada je to za mene lijepa i bolna uspomena na nezaboravne prijatelje.

Kada bi ponovo došlo do rata, biste li opet branili svoju domovinu?

Nadpukovnik Stjepan Belušić: Naravno da bih, premda me ne bi vjerojatno zvali zbog mojih godina.

Jeste li ponosni što ste sudjelovali u Domovinskom ratu?

Pukovnik Đuro Škvorc: Jesam, posebno sam ponosan.

Osjećate li ili ste osjećali mržnju prema ljudima koji su napali našu domovinu?

Pukovnik Đuro Škvorc: Ne, nikako.

Koliko ste dugo bili na ratištu?

Nadpukovnik Stjepan Belušić: Na ratištu sam bio 1776 dana.

Što biste poručili nama, učenicima?

Pukovnik Đuro Škvorc: Morate učiti kako biste postali uspješni i kako bi vam se ispunili snovi. Nikad ne prestajte sanjati! Moji su se snovi ispunili, a nadam se da će se i vama vaši.

Odlučile smo poslušati taj savjet. Zahvalili smo im što su s nama podijelili svoje znanje i iskustva.

Novinarke: Lorena Milinković, Dorotea Denžić, Mihaela Petani i Mateja Horvat, 8.a