CIJEPLJENJEM PROTIV RAKA-CIJEPLJENJEM PROTIV HPV VIRUSA

Autor: Nina Drakulić, 17. 11. 2016.

Liga protiv raka Koprivničko-križevačke županije u svom programu prevencije raka vrata maternice nastavlja edukaciju pa je u našoj školi 10. studenog 2016. god. održano predavanje na tu temu.

Za roditelje osmih razreda održano je predavanje sa temom „Cijepljenjem protiv raka-cijepljenje protiv HPV virusa“. Predavanje je održala doktorica Andreja Kos-Milkić.

Doktorica Kos-Milkić sve prisutne roditelje upoznala je o važnosti prevencije, mogućim posljedicama te načinima i mogućim ishodima liječenja HPV virusa.

Humani papiloma virus ili HPV je česta infekcija koja uzrokuje abnormalan rast tkiva na koži tijela. Postoji preko 100 različitih tipova HPV -a, od kojih neki uzrokuju pojavu bradavica na rukama i nogama. Više od 30 vrsta se prenosi seksualnim odnosima i poznati su još pod nazivom genitalni humani papiloma virus. Genitalni HPV je najčešća spolno prenosiva bolest kod žena i muškaraca. HPV možemo kategorizirati kao malo rizičan (koji može uzrokovati genitalne bradavice) ili visoko rizičan (koji dovodi do predkancerogenih promjena na cerviksu ako se pravovremeno ne liječi). Infekcija s određenom visokorizničnom vrstom HPV-a je veliki uzročnik raka grlića maternice, a može se povezati i s drugim genitalnim oboljenjima. HPV se obično otkrije ginekološkim pregledom i brisom vrata maternice - PAPA testom, koji otkriva promjene na cerviksu. Liječnici mogu obavii HPV test koji točno identificira vrstu visokorizičnog HPV-a.
U većini slučajeva tjelesni imunološki sustav će se uspješno boriti s infekcijom. Ipak, postoji nekoliko vrsta liječenja bradavica uzrokovanih HPV-om poput krema, krioterapije, elektrokoagulacije, laserskim tretmanom, ubrizgavanjem interferona u svaki kondilom ili kirurškim otklanjanjem.  Uz sve to, još uvijek ne postoji liječenje koje će HPV u cijelosti izliječiti.

Tipovi i razlike humanih papiloma virusa

Razlikujemo dvije kategorije HPV-a, visokorizične i niskorizične.

Niskorizični HPV – mogu uzrokovati genitalne bradavice, ali ne uzrokuju predkancerogene promjene na cerviksu. Većina ljudi sa HPV-om niti ne zna da su zaraženi, jer nisu dobili bradavice. Bradavice se mogu pojaviti tjednima, mjesecima ili čak godinama nakon seksualnog kontakta sa osobom zaraženom HPV-om. Genitalne bradavice su najčešće povezane sa tipovima HPV-a 6 i 11. Osim ova dva tipa, među niskorizične HPV spadaju i 42, 43, 44.

Visokorizični HPV – mogu uzrokovati promjene koje vode do predkancerogenih promjena na grliću maternice ako se ne liječi. Ako imate visokorizični HPV ne znači da imate rak grlića maternice. Obično, visokorizični HPV ne uzrokuje zdravstvene probleme i sam od sebe nestaje. Visokorizični HPV koji se ustrajno pojavljuje je jedan od primarnih faktora rizika u nastanku raka grlića maternice. Seksualno prenosivi visokorizični HPV uključuju tipove 16, 18, 25, 26, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 69, a moguće je i nekoliko drugih.

Faktori rizika

Faktori rizika za obolijevanje od HPV uključuju:
- Promjenu više seksualnih partnera. Seksualni odnos sa više od jedne osobe povećava rizik od obolijevanja od HPV-a.
- Seksualni odnos s visokorizičnim partnerom. Seksualni odnos s osobom koja je imala brojne seksualne partnere prije vas ili je bila zaražena sa HPV-im povećava rizik od infekcije.
- Pušenje. Ako ste bili izloženi HPV-u i pušite, povećava se rizik od razvijanja simptoma. Rizik od razvoja predkancerogenog ili kancerogenog stanja se također povećava.
- Ako vam je oštećen imunološki sustav. Ljudi sa oslabljenim imunitetom, kao što su ljudi oboljeli od AIDS-a i s drugim određenim oboljenjima imaju povećan rizik zaraze HPV-om. Za prevenciju HPV-a se za sada koristi cjepivo Gardasil. Prema kliničkim istraživanjima, vrlo je učinkovito protiv zaraze sa virusom tipa HPV 16 i 18, koji su uzročnik preko 70% raka grlića maternice, a također štiti i od tipova HPV 6 i 11 koji su uzročnici oko 90% genitalnih bradavica.

Liječenje i prevencija HPV-a

Cijepljenje se preporuča ženama u dobi od 11 do 25 godina. U idealnim slušajevima, cjepivo se treba dati prije nego postanu seksualno aktivne. Za sada se to smatra najboljom metodom prevencije genitalnog HPV-a za žene.
Žene koje su cijepljene trebale bi nastaviti sa strategijom prevencije koja uključuje PAPA test i ginekološki pregled. Cjepivo ne štiti od drugih spolno prenosivih bolesti.
Za prevenciju HPV-a se za sada koristi cjepivo Gardasil. Prema kliničkim istraživanjima, vrlo je učinkovito protiv zaraze  virusom tipa HPV 16 i 18, koji su uzročnik preko 70% raka grlića maternice, a također štiti i od tipova HPV 6 i 11 koji su uzročnici oko 90% genitalnih bradavica.

Od ove školske godine, cijepljenje za djevojčice i dječake bit će besplatno, a svi će zainteresirani roditelji biti obaviješteni o provedbi cijepljenja. Cijepljenje će vršiti  liječnici Školske medicine Zavoda za javno zdravstvo.

Nives Negro Sokač

« Ožujak 2024 »