Mladi planinari na Samoborskom gorju

Autor: Nina Drakulić, 23. 11. 2016.

U subotu  12. studenog,  Mladi planinari naše škole pod stručnim su vodstvom iskusne planinarke gospođe Ivane Kolar iz HPD Bilo krenuli put Samoborskog gorja. Krajnje odredište trebao je biti vrh Okić, ali vremenski uvjeti nam to nisu dozvolili. Kako ipak ne bismo ostali zakinuti, odlučili smo se za pohod na Plešivicu.

To se pokazalo kao pun pogodak. Uživali smo hodajući po prvom ovosezonskom snijegu, a neki su jedva dočekali da naprave prve grude. U planinarskom domu smo se lijepo ugrijali i okrijepili uz topli čaj i kakao. Da izlet bude što edukativniji, posjetili smo Grgosovu špilju koja nas je oduševila svojim stalaktitima i stalagmitima. Na kraju smo se zasladili nadaleko poznatim samoborskim kremšnitama i uz pjesmu se vratili svojim kućama

Indira Patljak

Došao je dan kad smo krenuli na još jedan planinarski izlet. Posjetili smo Samoborsko gorje i Grgosovu špilju. Imali smo vodiča i učitelje u pratnji. Bilo je zanimljivo. Saznali smo da je špilja jako stara, da se u njoj nalaze stalaktiti i stalagmiti. To su stručni nazivi za lijepe skulpture na stropu i podu što nastaju kap po kap, stotinama godina. Posebno nas je razveselio prvi snijeg i baš smo uživali u njemu. Na kraju smo posjetili grad Samobor koji je poznat po kremšnitama. Bili smo jako sretni što smo mogli probati kremšnite i kolače te se malo ugrijati. Bio je to lijep izlet. Na svakom izletu nešto novo naučimo. Na ovom smo naučili kako upoznati i voljeti prirodu i to da  je svatko od nas može na neki način  zaštititi.

Mladi planinar: Ozren Podravac, 5.b,

Intervjuirala: Leona Sokač, 5.b