SJEDNICA ŠKOLSKOG SPORTSKOG DRUŠTVA „SOKOL“

Autor: Nina Drakulić, 29. 11. 2016.

Sukladno odredbama Poslovnika o radu Školskog sportskog društva „Sokol“ Sokolovac, u srijedu 23.11. 2016. godine održana je sjednica Društva. U radu sjednice sudjelovao je po jedan izabrani predstavnik iz svakog razrednog odjela, osim iz područnih škola jer niti jedno dijete iz područnih škola nije član našeg školskog sportskog društva (izuzetak je PŠ Srijem iz koje je nekoliko učenica uključeno u gimnastiku).

Iako je na sjednici, prema Poslovniku, voditelj ŠSD trebao samo podnijeti izvješće o radu u protekloj školskoj godini, više se razgovaralo o radu u ovoj školskoj godini. Između ostalog, istaknuto je da u gimnastičkoj grupi imamo 40 učenika i učenica, u nogometnoj 31 učenika te u rukometnoj 18 učenica, odnosno u svim grupama nešto više učenika i učenica nego prethodne školske godine. Upisi u grupe za ovu su školsku godinu završeni jer se već duže vrijeme radi, a održana su i brojna natjecanja. Izuzetak je gimnastička grupa koja još uvijek upisuje djecu iz male škole. Najmlađima ipak treba malo vremena za prilagodbu, iako se jedna članica iz male škole pridružila već početkom listopada, kada su počeli treninzi u ovoj školskoj godini.

Članarina iznosi 150,00 kn godišnje (u 3 rate, svaki treći mjesec 50,00 kn), za drugo dijete (brat, sestra) je 75,00 kn (3 rate po 25,00 kn), a treće dijete ne plaća članarinu, kao i djeca koja su zbog financijskih razloga oslobođena plaćanja. Ovisno o razini natjecanja, putne troškove za natjecanja plaća Škola (na međuopćinska), županijski školski sportski savez (na županijska) ili Savez školskih sportskih društava Hrvatske (na državna prvenstva). Iako su članarine simbolične, iz njih društvo osigurava sve potrebno za redovite aktivnosti (lopte i druge rekvizite, gimnastički magnezij, medalje, foto materijal, materijal za prvu pomoć i drugo). U ova prva dva mjeseca rada, svim je grupama osigurano ono osnovno za rad, a za rukometnu su grupu kupljene kvalitetne lopte, tako da na treningu, kad je to potrebno, svaka učenica ima svoju loptu. Članice rukometne grupe bile su ažurne u plaćanju prve rate članarina, pa su zbog toga lopte najprije kupljene za ovu grupu.

Tijekom ove školske godine sljedeći prioritet su i gimnastičke hlačice za gimnastičare (do sada ih nisu imali, a imaju ih sve ekipe koje sudjeluju na državnom prvenstvu). Nakon toga na red bi došle nogometne lopte jer je trenutno stanje vrlo loše (jedna lopta za natjecanja, jedna koju koristimo vani i jedna za dvoranu), ali će se nogometaši morati disciplinirati kad su u pitanju članarine ili će se njihov problem rješavati zadnji. Idući veći izdatak bi bila kupnja bar jednog kompleta manjih dresova za rukometašice, odnosno učenike i učenice 5. i 6. razreda jer su dresovi koje imamo  preveliki. Dresovi su problem koji društvo ne uspijeva riješiti već nekoliko godina. Pred kraj prethodne školske godine ušteđeno je nešto novca od članarina za dresove, (iako je bilo nekih neplaniranih troškova) ali su se u međuvremenu raspale mreže na golovima,  pa je Društvo moralo kupiti nove da bi ostvarilo svoj plan rada (organizacija tradicionalnih međurazrednih natjecanja). No ove školske godine, u proljeće, kad započnu županijska natjecanja za 5. i 6. razrede, vjerojatno će učenici i učenice nastupiti u novim (ne prevelikim) dresovima.