„BONTONČIĆ - JA SAM KAO I TI“

Autor: Nina Drakulić, 29. 11. 2016.

Dana 28.studenoga 2016. godine, u sklopu projekta „ Ja sam kao i Ti“  u PŠ Velika Mučna održano je predavanje s radionicom „Bontončić“ sa svrhom senzibilizacije djece bez teškoća o osobama s invaliditetom.  Na radionici su osim učenika iz Velike Mučne sudjelovali i  učenici PŠ Veliki Botinovac s učiteljicama. Radionicu   je vodila  gđa. Helena  Kušenić   uz gospođu  Mariju Mraz, predsjednicu udruge“ Bolje sutra“  te uz pomoć volonterke Nine Srednoselec. Svojom srdačnošću, otvorenim i bliskim pristupom djeci,  uz slikovnicu „Bontončić“ približile su  i pokušale zorno predočiti  koje su to poteškoće na koje nailaze svakodnevno osobe s invaliditetom te kako im možemo biti od pomoći.

Učenici su aktivno sudjelovali u razgovoru na temu što učiniti u konkretnim situacijama, sami su se okušali u upravljanju malim  invalidskim kolicima kroz učionicu i hodnik , te spoznali koje im se sve prepreke nalaze u okruženju, a na koje oni ranije nisu ni pomislili da bi nekome mogle činiti teškoće. Posebnu pozornost  obratili su na pitanje gospođe Helene kako bi učenik s kolicima ušao u njihov WC ili u školski autobus, koji nisu prilagođeni osobama s invaliditetom.  Nakon puno prijedloga i promišljanja, učenici su došli do zaključaka da bi trebalo školu, autobus, ali i mnoge druge ustanove prilagoditi da budu dostupne svima jednako.

Susret je protekao u ugodnom druženju, razgovoru i demonstraciji snalaženja u prostoru uz posebne uvjete, a na kraju su učenici i crtežima  prikazali kako su doživjeli svoj susret s članicama udruge te što im je najviše ostalo u sjećanju.

Ljiljana Glavina,učiteljica RN