Obilježili smo Međunarodni dan materinskoga jezika

Autor: Nina Drakulić, 22. 2. 2017.

Na temelju UNESCO-va dokumenta u kojem piše: "Materinski jezik označuje put ljudskog bića i pomoću njega ono ulazi u društvo, čini svojom kulturu grupe kojoj pripada i postavlja temelje svojih intelektualnih sposobnosti " svake godine 21. veljače obilježavamo Međunarodni dan materinskoga jezika s ciljem unapređivanja, učenja i razvoja materinskoga jezika.

Jesmo li doista svjesni činjenice da je materinski jezik blago prema kojemu se svaki čovjek mora odnositi s ljubavlju i poštovanjem? Temelj jedinstva hrvatske države upravo je hrvatski jezik prema kojem je većina ljudi nekako postala ravnodušna. Zbog toga se svake godine 21. veljače podsjetimo na važnost jezika koji zovemo materinskim. Materinski jezik je termin kojim označavamo prvi jezik koji neka osoba nauči u svojoj obitelji. Dan materinskoga jezika prilika je da osvijestimo pravo na posebnost vlastitog jezika, koji je dio našeg identiteta.

Učenici petih razreda naše škole obilježili su Međunarodni dan materinskog jezika kako bi naučili da je materinski jezik blago prema kojem se svaki čovjek treba odnositi s ljubavlju i poštovanjem. Na satu hrvatskoga jezika učenici su slušali stihove poznatih hrvatskih pjesnika, ali ih i interpretativno čitali te izražavali vlastite misli i osjećaje vezane za hrvatski jezik. Uredili su i prigodni pano sa stihovima hrvatskih pjesnika i svojim mislima o hrvatskome jeziku.

Zaključili su da su ponosni na svoje, ali i tuđe jezično bogatstvo i nasljeđe.