Edukacija djelatnika škole o korištenju CARNetovog alata Libar

Autor: Nina Drakulić, 15. 3. 2017.

U utorak  14. ožujka u našoj je školi održana edukacija učitelja i stručnih suradnika o korištenju alata za izradu digitalnih obrazovnih sadržaja. Edukacija je provedena u sklopu pilot projekta e-Škole, a održala ju je Gordana Lohajner, učiteljica Informatike u OŠ Veliki Bukovec i stručna suradnica Algebre.

Polaznici su upoznali osnovne funkcije CARNetovog alata za izradu digitalnih obrazovnih sadržaja Libar koji omogućava jednostavnu izradu, objavu i korištenje digitalnog sadržaja primjenjivog u nastavi: multimedijskih digitalnih dokumenata, prezentacija te e-knjiga u EPUB i PDF formatu. Aplikacija je prilagođena nastavnicima u osnovnim i srednjim školama te korisnicima bez velikog tehničkog predznanja, a odlikuje se jednostavnošću  korištenja. Osnovne funkcije web sučelja su: kreiranje digitalnog sadržaja, upravljanje sadržajem i grupama korisnika te objava sadržaja u mobilnoj aplikaciji. Digitalni sadržaj kreiran pomoću Libra može sadržavati: tekst, slike, multimediju i kratke testove za samoprovjeru znanja.

Preko CARNetovog sustava Libar učitelji i stručni suradnici su se osposobljavali za izradu digitalnih materijala za svoje područje. Kroz praktični dio, koristeći ovaj alat, izradili su digitalni obrazovni sadržaj manjeg opsega.

Edukacija je završila rješavanjem kviza preko programa Kahoot, koji je namijenjen kvizovima temeljenim na igri. Svi su se dobro zabavili i puno toga naučili.