Jumicar program preventivnog odgoja djece u cestovnom prometu

Autor: Nataša Karlovčec, 31. 5. 2017.

U petak 26.05.2017. u Osnovnoj školi Sokolovac proveden je Jumicar program preventivnog odgoja djece u cestovnom prometu u kojem su sudjelovali učenici nižih razreda.

Svrha Jumicar programa jest da djeca kroz zabavu uče predvidjeti opasnosti i odgovorno se ponašati u prometu. Djeca po prvi put, iz perspektive vozača, imaju mogućnost uočiti sve poteškoće u upravljanju motornim vozilima i opasnosti koje proizlaze iz cestovnog prometa. Temeljni cilj ovog programa je prevencija i smanjenje broja dječjih žrtava cestovnog prometa. U izvedbi edukacije koordinirano sudjeluju timovi Jumicara, prometne policije, DVD-a i Crvenog križa.

Edukacija je provedena u dva dijela. U prvom, teorijskom dijelu, naši su učenici kroz zanimljivo interaktivno predavanje učili o prometnim pravilima. U drugom, praktičnom dijelu, stečeno teorijsko znanje mogli su primijeniti u praksi i okušati se u ulozi vozača na poligonu. Učenici su u vožnji naišli na semafore, zebre, prometne znakove, pješake i druge automobile te su uočili koliko je važno ponašati se ozbiljno i odgovorno u prometu. Učenike su kroz poligon vodili instruktori i policijske službenice iz PU koprivničko-križevačke Maja Vrbek i Tatjana Židov iz Ureda načelnika, te Ivanka Vusić iz Odsjeka za sigurnost cestovnog prometa.

Za još uzbudljiviju terensku nastavu učenika pobrinula se ekipa DVD-a Domaji. Vatrogasci su djeci pokazali čime se bave i upozorili ih na opasnosti od vatre. Učenici su također imali priliku razgledati vatrogasno vozilo.

Naša školska ekipa podmlatka Crvenog križa pripremila je kratku edukaciju najmlađih o prvoj pomoći. Učenici su uočili važnost pravovremenog pružanja prve pomoći i naučili kako pružiti osnovnu pomoć pri lakšim ozljedama.

Na kraju edukacije učenicima su podijeljene simbolične vozačke dozvole.

Naši su učenici bili oduševljeni ovom edukacijom. Bilo je zabavno i zanimljivo, ali i vrlo poučno.

Na edukaciji je istaknuta namjera da program Jumicar postane dio redovnog  školskog programa kako bi bio dostupan svakom učeniku. S time su se složili i naši učenici koji su spremni, osim uspješnijeg sudjelovanja u prometu, svoje znanje prenijeti i drugim vršnjacima.

Jelena H.

« Ožujak 2024 »