„POVIJESNI IZVORI U MUZEJU“ - IZVANUČIONIČKA NASTAVA POVIJESTI

Autor: Nina Drakulić, 1. 6. 2017.

Učenici petih razreda 31. svibnja 2017. godine posjetili su Muzej grada Koprivnice u kojem im je održana izvanučionička nastava povijesti pod nazivom „Povijesni izvori u muzeju“.

Učenike je dočekala ljubazna kustosica Maša Zemljačanec koja ih je, uz zanimljivo predavanje, vodila kroz Muzej. Na izvanučioničkoj nastavi učenici su primijenili stečena  znanja o povijesnim izvorima, donosili zaključke, samostalno stjecali nova i sistematizirali usvojena znanja. Saznali su koje su sve vrste povijesnih izvora u njemu pohranjene, koji su najvrjedniji i najvažniji primjeri pojedine vrste izvora. Saznali su koliko je muzej star, koji su u njemu predmeti najstariji i što će se sve još u Muzeju izložiti. U parku ispred Muzeja vidjeli su kužne pilove i saznali nešto o njima.

Nastavom u Muzeju učenici su se upoznali sa stručnom djelatnošću muzeja kao ustanovom u kojoj se čuvaju, proučavaju i izlažu zbirke starina i umjetnina kao i zbirke umjetničkih slika. Učenicima petih razreda povijest je novi nastavni predmet i najbolje se predočuje učenjem na terenu, kroz izvornu stvarnost. Ova izvanučionička nastava imala je cilj učenike motivirati za učenje povijesti, razvijati istraživačke vještine, upoznati se s dijelovima zavičajne povijesti i prepoznati ulogu muzeja u čuvanju baštine.

Zdenka Drakulić, nastavnica povijesti i geografije