SAT GEOGRAFIJE NA PILANI

Autor: Nina Drakulić, 8. 6. 2017.

Učenici 8.a i 8.b razreda 7. lipnja 2017. treći su nastavni sat geografije iskoristili za posjet pilani Bilogora u Sokolovcu. Prema nastavnom planu i programu i temi Gospodarstvo u zavičaju, cilj ovog sata bio je saznati kako se u našem mjestu  proizvodi rezana građa za tržište. Na nastavi geografije cilj je učiti o zanimanjima u svom zavičaju, radu i vrijednosti rada.

Na pilani su ih dočekali zaposlenik pilane, gospodin Slobodan Grubić i inženjer šumarstva, gospodin Tihomir Kolar. Učenici su postavljali pitanja i promatrali izradu drvene građe (greda, dasaka i letvi). Zaključili su da se na ovoj pilani prerađuju crnogorična stabla. Saznali su da dio sirovine pilana izvozi iz Gorskog kotara, a dio iz naših šuma. Gospodin Kolar učenike je informirao o sječi crnogoričnih stabala te naveo da je ta stabla zahvatila bolest potkornjaka te se zbog toga na području Šumarije Sokolovac moraju rušiti šume. Šume bora, smreke i jele nisu autentična na ovom podneblju ili ih je zahvatila bolest. Rušenje tih stabala razlog je što se na pilani upravo obrađuju te vrste stabala.

Učenici su bili u pratnji učiteljica Jelene Hunjadi i Zdenke Drakulić s kojima su zaključili kako je najljepše učiti i istraživati  u pokretu i na svježem zrak

« Kolovoz 2017 »