DOBRODOŠLE BUBAMARE I MREŽOKRILCI!

Autor: Nataša Karlovčec, 16. 10. 2017.

U Područnoj školi Srijem nastavljen je rad na projektu Jabuke u zavičaju predavanjem dr. sc. Siniše Jelovčana o korisnim i štetnim kukcima na jabukama.

Naučili smo razliku između zdravih i bolesnih jabuka. Koristan savjet bio je da trulu jabuku treba baciti cijelu. Nije dovoljno odrezati samo truli dio.

Ako na stablu jabuke vidimo mrave, to je znak da na jabuci ima lisnih ušiju, jer se mravi hrane slatkim izlučevinama koje proizvode lisne uši. Tada je u voćnjaku dobro imati božje ovčice (bubamare) jer se one hrane lisnim ušima. No one moraju biti oprezne jer će ih mravi pokušati otjerati i zaštiti lisne uši.

Još jedan vrlo koristan kukac u voćnjaku je mrežokrilac (zlatooka).

Naučili smo i da se ti kukci vole zavlačiti u male i tople rupe. To nam je poticaj da izradimo nastambe za te korisne životinje u vlastitim voćnjacima uz pomoć roditelja, a zajednički „hotel za kukce“ izradit ćemo za školski voćnjak. Nastambu za kukce treba objesiti na granu, kako do uspavanih bubamara ne bi mogli doći pauci, koji su im prirodni neprijatelji.

Znamo da je predavanje bilo dobro jer je pobudilo znatiželju  i istraživački duh učenika koji su se nakon predavanja uhvatili crtanja kukaca, a slobodno vrijeme nakon nastave iskoristili za pronalaženje različitih vrsta kukaca u školskom dvorištu.