MI JEDEMO ODGOVORNO – PROJEKTNI DAN

Autor: IVANA PINTARIĆ, 26. 1. 2018.

Ovoga petka u našoj je školi bilo vrlo veselo. U posjet su nam došli svi učenici područnih škola kako bismo svi skupa obilježili projektni dan. Naime, naša se škola ove godine uključila u međunarodni projekt Mi jedemo odgovorno u kojem sudjeluje 9 zemalja Europske unije. Spomenimo kako su nam se na obilježavanju pridružili gospodin Ratimir Ljubić, zamjenik koprivničko-križevačkog župana te naši prijatelji iz Šumarije Sokolovac, upravitelj Tihomir Kolar, Sanja Šajatović Zbodulja te Dean Pisačić.

Na početku dana učenici su se svima predstavili kratkim programom kojim su pokazali kako o okolišu brinu i razmišljaju kroz igrokaz, recitacije i pjesme, a vidjeli smo i kratak film koji su snimili članovi eko odbora škole o tome zašto se u školsku kuhinju uveo jedan bezmesni dan tjedno. Nakon programa uslijedile su radionice u nekoliko grupa.

Učenici su od početka školske godine radili na različitim projektima i aktivnostima, a glavni cilj bio je promišljati o hrani koju jedemo i kupujemo te kako ono što jedemo utječe na globalni, ali i lokalni okoliš. Primjerice, kupimo li banane u dućanu ne razmišljamo odakle su, koliko košta njihov transport do nas, koliko sama njihova proizvodnja, skladištenje i slično niti koliko su radnici na plantažama banana plaćeni. Raznim smo aktivnostima došli do zaključka kako treba što više jesti sezonsku hranu i proizvedenu u našoj blizini te da to ima najmanje negativnih posljedica na okoliš.

Na projektni dan učenici su željeli pokazati i svoja kulinarska umijeća pa su, ovisno o uzrastu, pripremali manje ili više zahtjevna jela. Tako smo mogli kušati medenjake, energetske pločice, sok od jabuke, smoothije od voća i povrća, jabuke u šlafroku, voćnu salatu i salamu, ali i pomalo zaboravljena jela od žitarica: kukuruzne i bijele žgance, prosenu i heljdinu kašu te pogaču s čvarcima. Učenici su se zaista potrudili svega pripremiti dovoljno da svatko tko želi može i probati svako jelo. Važno je da su i učenici zadovoljni onime što su napravili, zainteresirano su probavali sva pripremljena jela, čak i ona koja im na prvi pogled i nisu bila primamljiva.

Nadamo se da će barem nešto od svega toga uvrstiti u svoju svakodnevnu prehranu, a i općenito više promišljati o onome što jedu te kako jesti raznovrsno, kvalitetno, zdravo i održivo. Ako smo u tome uspjeli, cilj projekta je u potpunosti ostvaren.