Theaterspiele u Varaždinu

Autor: IVANA PINTARIĆ, 17. 4. 2018.

U organizaciji udruge Europski kulturni krug, svake se godine u varaždinskom Hrvatskom narodnom kazalištu održavaju dramske igre na njemačkom jeziku Theaterspiele, pa su održane i ove godine i to petnaeste po redu. Radi se o projektu koji je posljednjih godina izrastao u međunarodnu manifestaciju uz jaku potporu Varaždinske županije, Grada Varaždina, Općine Vidovec, Središnjeg ureda za školstvo u inozemstvu pri Ambasadi Republike Njemačke, Zaklade podunavskih Švaba iz Stuttgarta te Udruge za popularizaciju njemačkog jezika na području Republike Hrvatske „Europski kulturni krug-EKULT“. U tri dana predstavljaju se amaterske kazališne skupine od vrtića do fakulteta dramsko-scenskim izrazom na njemačkom jeziku u jedinstvenom prostoru Hrvatskog narodnog kazališta u Varaždinu.

14.travnja 2018. mi, učenici šestih razreda Osnovne škole Sokolovac, članovi Theatergruppe Falke (Mia Ban, Matea Ćućić, Dušan Vučković Kovačević i Senad Susak) s učiteljicom njemačkog jezika Ivanom Mihoci uputili smo se prema Varaždinu, kao jedini predstavnici Koprivničko-križevačke županije. Kada smo stigli u Varaždin, imali smo generalnu probu te smo se poslije probe uputili prema Osnovnoj školi Vidovec. Tamo smo bili raspoređeni u zanimljive radionice koje su vodili gosti iz Njemačke, Austrije, Rumunjske… Puni ideja kako ćemo prenijeti viđeno prijateljima iz razreda vratili smo se u Varaždin i iskoristili prekrasan sunčani dan da uz pratnju učiteljice Nataše Petrović pogledamo sve znamenitosti. Nakon toga uslijedio je za nas dugo iščekivan nastup. I zadnje mrvice treme nestale su kad smo stali na kazališne daske i dali sve od sebe kako bi gledatelji uživali u našoj izvedbi inspiriranoj traženjem Pokemona u školi, koju je napisala naša učiteljica Ivana Mihoci i bila jako ponosna na nas s obzirom da je sve prošlo odlično. Konačno smo se malo opustili u publici i pažljivo pratili izvedbe drugih skupina. Prije svečane podjele zahvalnica prošetali smo Korzom gdje smo imali priliku uživati u izvedbi "Genesis suite" učenika glazbenih škola iz Varaždina i njemačkog grada Ravensburga. Bio je to prekrasan završetak dana koji ćemo pamtiti do kraja života. Kući smo se vratili u kasnim večernjim satima, puni dojmova i ideja za sljedeće, XVI. Theaterspiele sljedeće godine.

Theatergruppe Falke