Terenska nastava: Hlebine-Ješkovo-Šoderica

Autor: Nataša Karlovčec, 28. 10. 2018.

Prohladno jesensko jutro, 23. listopada 2018. pretvorilo se u prekrasan sunčani dan idealan za odlazak na terensku nastavu. Učenici 3. razreda MŠ Sokolovac i PŠ Velika Mučna, 3. i 4. razreda  Srijem, te učenici PŠ Mala Mučna i PŠ Veliki Botinovac sa svojim učiteljicama: Višnjom Sakulj Savić, Ljiljanom Glavinom, Lovorkom Ivanković, Silvijom Holiček, Marijom Plavšić i pomoćnikom u nastavi Kristijanom Pajekom,  posjetili su središte naivnog slikarstva selo Hlebine i rodnu kuću, atelje i galeriju obitelji Generalić.

Nakon razgledavanja imanja Generalić, posjetili su gospodina Dragutina Ciglara, kipara i keramičara u Art centru  Ješkovo. Ukusan ručak sa roštilja, uz stari tok rijeke Drave, okrijepio je učenike. Domaćin je pripremio učenike za likovnu  radionicu oblikovanja glinom. Uz stručnu pomoć, gospodina Ciglara, djeca su oblikovala  izvrsne radove u glini. Gospodin Ciglar  je predstavio Aleju podravskih i prigorskih velikana. Drvene skulpture, njih 28, izradili su kipari iz različitih dijelova Hrvatske. Tu se „nalaze“: Ivan i Josip Generalić, Fran Galović, sv. Marko Križevčanin, Mihovil Pavlek Miškina, Mara Matočec, Zlata Bartl, Antun Nemčić Gostovinski, ….

Učenici su posjetili i nasip uz rijeku Dravu, a potom „podravsko more“ Šodericu. Na jezeru ih je dočekalo veliko jato labudova. Šetnjom  i igrom uz jezero završila je terenska nastava i uslijedio je povratak u  Sokolovac u kasnim poslijepodnevnim satima.

Dogovoren je i nastavak suradnje sa gospodinom Ciglarom na proljeće.

Marija Plavšić, učiteljica RN