Dan sjećanja na žrtvu Vukovara

Autor: Leila Zainul, 19. 11. 2018.

U ponedjeljak, 19. studenoga 2018. godine, u našoj smo školi obilježili Dan sjećanja na Vukovar i na tragično stradanje branitelja i civila u tom hrabrom i ponosnom gradu koji je svoju patnju i herojsku obranu utkao u hrvatsku slobodu i neovisnost. Ove smo godine odlučili posebnu pažnju ovog tužnog prisjećanja posvetiti stradanju djece u toj "najvećoj čovjekovoj niskosti koju je u svojoj raskalašenosti smislio." (S. Glavašević, 1991.) Obilježavanja povijesnih dana žrtve Vukovara u obrani Domovine i ove su godine bila ujedinjena pod sloganom "Vukovar – mjesto posebnog pijeteta“.

VELIKA MUČNA

Učenici predmetne nastave su sa svojim učiteljima nešto prije 10.00 sati izašli u ulazni dio škole, a zatim je uslijedio kratak prigodni program. Učenici viših razreda: Mirta Savić, Luka Drinčić, Matea Ćućić, Tin Marijan i Ivan Matijašić prenijeli su neke činjenice o Domovinskome ratu, dojmove učenika osmih razreda nakon posjeta Vukovaru te poruke koje bismo svi trebali shvatiti na temelju nepravde koju su njegovi stanovnici proživjeli u nedavnoj hrvatskoj povijesti. Navodeći tužnu statistiku poslužili smo se i porukama velikog Siniše Glavaševića koje uvijek iznjedre tračak smisla u besmislu ratnih stradanja i mržnje, a jedna od upečatljivijih je: „Najljepše je imati djecu jer djeca su budućnost, ona su nada u bolje sutra, vjera da će ono što slijedi zaštititi starost. Kad čovjek ima djecu, onda je sve bolje, jer kada vas svi napuste, opet vam ostaju vaša djeca. Odgovorite na sva njihova pitanja, nađite vremena za njih pa makar poslije morali čitati stare novine, poljubite njihove dobre djetinje snove, učinite da njihove čudesno blistave oči vide samo dobra svitanja, vedre dane i velike zvijezde. Ne dajte da vaše dijete odraste ako je njegova radost veća u uzimanju negoli u davanju.“

Učenica Mia Ban je prije završetka uputila sve nazočne da pogledaju izložbu likovnih radova koje su, na temu Vukovara, ostvarili učenici viših razreda po vodstvom učiteljice likovne kulture Ivane Devčić-Rakijašić. Nakon prigodnog programa su učenici izašli ispred škole gdje je Borna Paska odsvirao na trubi melodiju "Ne dirajte mi ravnicu", a Luka i Tin su simbolično pustili dva balona kao metaforu duša koje su svoj smiraj nakon ratnih stradanja pronašle u vječnosti.

« Ožujak 2024 »