Mladi planinari na Samoborskom gorju

Autor: IVANA PINTARIĆ, 1. 10. 2019.

U subotu, 28. rujna Mladi planinari naše škole i OŠ Koprivnički Ivanec su na prvom ovogodišnjem izletu pohodili Samoborsko gorje.

U jutarnjim satima krenuli smo autobusom u veselom i šarolikom društvu učenika različitih uzrasta,dvije različite škole i nekoliko odraslih zaljubljenika u prirodu. Prvi dio uspona je za nas odradio vješti vozač autobusa koji nas je po vrlo uskoj i strmoj cesti doveo do samoborskog sela Klake. Iz tog mjesta smo pod vodstvom iskusnog planinarskog vodiča Renata Raca krenuli u osvajanje prvog vrha – stare utvrde Okić. Iako smo izabrali lakšu stazu, ipak nam je bila sasvim uzbudljiva i na mjestima je zahtijevala da koristimo i ruke i noge. Vodič nam je ispričao o povijesti stare okićke utvrde, a posebno nas se je dojmilo da se na nju bosonoga i u haljini popela prva hrvatska žena planinarka, istaknuta ilirka Dragojla Jarnević. Počela je padati kiša, pa nam je ubrzala spuštanje do prvog planinarskog doma Dr. Maks Plotnikov gdje smo se okrijepili, dočekali sunce i krenuli u nove izazove. Sljedeći cilj je bio vrh Plešivica, do kojeg je vodila staza po lijepom grebenskom putu iznad Novog Sela Okićkog i Popovdola (Popovdolske pećine). Uslijedilo je još sat vremena hoda kroz četiri vrha Plešivice koji su podjednake visine. Na kraju, svi napori su se isplatili jer smo mogli uživati u prekrasnom pogledu s vrha Plešivice (779 mnv)i uživati u pjesmi jedne druge vesele skupine planinara.Nakon spuštanja smo se kratko odmorili u Poljanicama gdje se nalazi lovački dom „Klet“ , u kojem su se neki od nas počastili sladoledom. Uslijedio je nastavak puta autobusom do naselja Rude gdje smo posjetili rudnik Sv. Barbara. Tu smo dobili prave rudarske kacige i uz stručno vodstvo saznali mnoštvo zanimljivih informacija o rudarstvu, te imali prilike sami potražiti različite minerale i rude. Po izlasku iz rudnika dočekao nas je pravi pljusak, ali to je priroda.

Cijeli izlet je bio jako uzbudljiv i nudio mnoštvo prekrasnih prizora za fotografiranje, a fotografije možete vidjeti u fotogaleriji. Radujemo se sljedećem izletu!

Indira Patljak