Životni uvjeti u obližnjoj šumi – izvanučionička nastava 6. razreda

Autor: Nataša Karlovčec, 7. 10. 2019.

Učenici 6. razreda su u srijedu, 2. 10. 2019. g. zajedno s učiteljicama Zdenkom Drakulić i Ivanom Hanžeković posjetili obližnju šumu u sklopu izvanučioničke nastave prirode i geografije “Životni uvjeti u obližnjoj šumi”.

Sve fotografije možete pogledati u fotogaleriji!

Cilj je ove projektne nastave promatranjem u prirodi bolje i lakše svladati gradivo šestog razreda iz prirode i geografije. Učenici će naučiti više o živim bićima, staništu i životnim uvjetima, upoznati prirodna obilježja zavičaja i orijentirati se u prostoru. Ovim su se vlastitim istraživanjem na terenu uključili u školski projekt „Gospodarstvo općine Sokolovac“ kroz koji će se tijekom cijele školske godine baviti istraživanjem šumarstva naše općine. Na odabranom području šume Kuginec učenici su bilježili raznolikost biljnih i životinjskih vrsta te njihovu brojnost.

U istraživanju su puno pomogli Sanja Šajatović – Zbodulja, Dean Pisačić, Damir Šešok i Stevo Ištvanović, djelatnici šumarije Sokolovac, koji su učenicima održali zanimljivo predavanje u samoj šumi, a zatim im pomagali kod određivanja vrsta. U odabranoj šumi prevladava hrast lužnjak, ali su prisutne i brojne druge vrste drveća i grmlja te zeljastog raslinja i gljiva. Učenici su također sakupljali biljni materijal i sjemenke te ih sljedeći dan razvrstavali na nastavi prirode izradivši i plakat kojim su obuhvatili nadzemne slojeve šume.

Učili su se i orijentirati u prostoru te određivati zavičajni prostor na geografskoj karti. Slušajući slikovita predavanja saznali su o povezanosti šume i ljudi našega kraja kroz povijest, a naučili su i da su zanimanja većine stanovnika općine bila vezana uz šumu. Shvatili su važnost očuvanja šuma i iznimnu važnost ekološkog djelovanja. Sva će ta saznanja moći primijeniti u nastavi i u svakodnevnom životu.

Istraživanjem i učenjem, učenici su doživjeli pravi ugođaj šume uz sve boje, zvukove i mirise jeseni. Uočili su koliko je lijepo i potrebno živjeti u suglasju s prirodom te poželjeli više nastave u prirodi.