Naš izlet u Križevce i Čabraje

Autor: Nataša Karlovčec, 25. 10. 2019.

Učenici 2., 3., i 4. razreda matične škole, učenici od 1. do 3. razreda PŠ Velika Mučna, 2. i 3. razreda PŠ Srijem te svi učenici PŠ Mala Mučna i Veliki Botinovac sa svojim učiteljem, učiteljicama i pratiteljima posjetili su grad Križevce i OPG Rakić u Čabrajima u četvrtak, 24.10.2019. Izvanučionička nastava bila je organizirana s namjerom upoznavanja ovog našeg drugog obližnjeg zavičajnog grada i njegove okolice, a za njezinu provedbu bila je izabrana turistička agencija Marbis iz Koprivnice. Učenici su bili podijeljeni u dvije grupe i svaka je od njih imala svoje zadatke posjeta.

Nakon zajedničkog okupljanja ispred Matične škole Sokolovac i upoznavanja naših pratitelja Katje i Jure, s veseljem smo krenuli na izlet. Radost zbog njega nije mogla pokvariti niti jutarnja magla koja nas je obavijala sve do podneva.

Prva skupina mlađih učenika s učiteljima i pratiteljicom Katjom najprije je posjetila Gradsku knjižnicu „Franjo Marković“. Knjižničarka im je pokazala različite odjele gradske knjižnice, slušali o zgodama nestašnog Gricka i o “stanovnicima” knjižnice, a potom su se dodatno zabavili gledajući crtić. Nakon knjižnice su  se prošetali centrom i posjetili Zagrebačku banku.

Istovremeno je druga skupina starijih učenika sa svojim učiteljicama i pratiteljem Jurom najprije posjetila gradski muzej. Kroz njega ih je provela kustosica muzeja pričajući im o bogatoj i vrijednoj povijesti grada i okolice. Tako su imali priliku vidjeti arheološku zbirku, oružarnicu i ostale zbirke putem kojih su mogli sagledati kulturni i društveni život građana u prošlosti. Saznali su  ponešto i o znamenitim osobama grada te o tome zašto je ime grada u množini, a ne u jednini. Nakon muzeja uputili su se u  Gradsku upravu  na prijem kod gradonačelnika Marija Rajna kako bi se kroz razgovor s njime mogli bolje upoznati sa samim gradom, tj. s njegovom važnosti za život građana te vizijom  budućnosti.

Toga prijepodneva su obadvije skupine naizmjenično posjetile čoko bar čokolaterije Hedona  u kojoj su se mogli okrijepili toplim čokoladnim napitkom te uživati u finim pralinama, Zatim su obišli Crkvu Svetog Križa te posjetili Grkokatoličku katedralu Presvete Trojice. Kroz pripovijedanje časne sestre Magdalene upoznali se s postankom crkve na ovim prostorima, njezinim vjerskim i kulturnim blagom i naslijeđem te djelovanjem u sadašnjosti. Učenici su tako upoznali ovu vjeroispovijed te njezine sličnosti i razlike s rimokatoličkom i pravoslavnom vjerom.

Nakon posjeta gradu uslijedila je vožnja do OPG Rakić u Čabrajima. Poslije ukusnog ručka uslijedilo je razgledavanje imanja i domaćih životinja te uzbudljiva vožnja traktorom i kolima do obližnjeg jezera u pratnji domaćina. Izlet je završio u zajedničkoj igri i druženju na ovom zanimljivom  imanju u prekrasnoj prirodi i krajoliku.

Višnja Sakulj-Savić

Sve fotografije možete vidjeti u fotogaleriji.