Obilježili smo Dan sjećanja na holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti

Autor: IVANA PINTARIĆ, 29. 1. 2020.

Dan sjećanja na holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti obilježava se 27. siječnja diljem Europe, uključujući i Hrvatsku. To je dan sjećanja kojim se želi podsjetiti na sve žrtve nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata. Važno je upoznati učenike s pojmom holokaust te podizati svijest o opasnostima diskriminacije.

Tog su datuma 1945. godine ruski vojnici oslobodili najveći nacistički logor Auschwitz u kojem su među brojnim narodima bili zatvoreni i Hrvati. Holokaust je naziv za pokušaj istrebljenja židovskog i drugih naroda koji nisu odgovarali Hitlerovoj zamisli kako bi svijet trebao izgledati. Tijekom rata u logorima je stradalo oko 6 milijuna Židova od čega čak 1,5 milijuna djece.

Učenici 8.a i 8.b razreda obilježili su ovaj dan u ponedjeljak 27. siječnja nizom aktivnosti na satu povijesti. Radili su na povijesnim izvorima i istražili kako su živjeli Židovi za vrijeme Drugog svjetskog rata. Izradili su prigodni plakat, prezentaciju, uredili su pano i čitali ulomke iz Dnevnika Ane Frank. Ana Frank bila je Židovka koja je u svom dnevniku iskreno svjedočila o drami svakodnevice i odrastanja u izolaciji, strahu i skrivanju. Pisala je o patnjama Židova za vrijeme Drugog svjetskog rata te izražavala svoje misli o životu, ljubavi  i dobroti koje su istovremeno bile optimistične i dirljive, a iz kojih i danas možemo učiti. Učenici su njezine poznate misli zapisali i zalijepili na plakat.

Istražujući ove mračne događaje ljudske povijesti željeli smo pokazati da se tragedija nastala kao posljedica holokausta nipošto ne smije zaboraviti, već mora biti zapamćena kao upozorenje čovječanstvu da se takvo što nikada više ne dogodi.

Kako je izgledao ovaj sat povijesti pogledajte u fotogaleriji!

učenici 8.a i 8.b razreda i nastavnica Zdenka Drakulić

« Ožujak 2024 »