Medvednica

Autor: Nataša Karlovčec, 28. 3. 2022.

Mladi planinari OŠ Sokolovac su u subotu, 26. ožujka, pohodili Medvednicu. Većini djece je ovo bio prvi planinarski izlet u životu i svakako jedan od većih izazova. Bilo je trenutaka kad smo pomislili da je to nemoguća misija, ali na kraju smo svi sretno i uspješno stigli do cilja. Naše pametne aplikacije su izbrojale više od 30 000 koraka. Većini je ovo osobni rekord u broju koraka i veliki osobni uspjeh.

Na tom putu smo prošli atraktivnu kamenu stazu nazvanu 500 Horvatovih stuba, koja samo u imenu podsjeća na stube. U stvarnosti je to jedna vrlo izazovna krška staza uz koju smo zavirili u jame i zavlačili se u špilje. Bio je vrlo topao dan, s temperaturom oko 20 stupnjeva, pa nas je posebno razveselio prizor snijega i skijaša na stazi, a i mi nismo odoljeli napraviti koju grudu. Šumska staza je bila predivna zbog mnoštva proljetnica poput zvončića, visibaba i drugog cvijeća, a u jednom dijelu smo iskusili miris medvjeđeg luka. Zanimljiv i poučan je bio posjet Rudniku Zrinski gdje smo uz stručno vodstvo naučili da se na Medvednici u srednjem vijeku rudarilo srebro. Pokušali smo osvijetliti stjenke rudnika ne bi li ugledali nešto svjetlucavo, ali jedino što smo vidjeli je bio jedan uspavani šišmiš. Sve je ovo bilo zabavno, no ipak smo cijelim putem s nestrpljenjem čekali vožnju novom Zagrebačkom žičarom. Svi smo se hrabro ukrcali u putujuće gondole i krenuli. Pogled na Zagreb prema kojem smo se spuštali je doslovno oduzimao dah, a pogled ispod nas još više. U svakom slučaju nezaboravno iskustvo i izlet za pamćenje.

Mladi planinari, jako smo ponosni na vas!

Indira Patljak

« Ožujak 2024 »