Učili smo o pticama selicama

Autor: Nataša Karlovčec, 7. 5. 2022.

Učenici 1. i 2. razreda matične škole sa svojim su se učiteljicama ovog proljeća uključili u međunarodni projekt SpringAlive, projekt praćenja povratka ptica selica. Cilj projekta je bolje upoznavanje europskih ptica selica i praćenje njihovog povratka u različite krajeve.

Učenici su s prvim danima proljeća svakodnevno promatrali svoj okoliš i ptičja gnijezda ne bi li uočili prvu lastavicu, rodu ili iz šume čuli kukavicu, a dolazak prvih jedinki odmah bi se evidentirao na europskoj karti migracija ptica na internetskoj stranici projekta udruge BIOM.

U sklopu projekta školu je 28. travnja 2022. posjetio Darko Podravec, član udruge BIOM. Učenicima je održao predavanje o tim pticama selicama. Detaljnije je ispričao o rodama, lastavicama i kukavicama jer su te tri vrste ptica posebno odabrane kao ptice naših krajeva koje učenici mogu prepoznati u svojoj okolini.

FOTOGRAFIJE

Predavač im je objasnio njihovu važnost za biološku raznolikost, utjecaj na hranidbene lance, brojnost kukaca i vodozemaca te na sigurnost proizvodnje hrane, zašto migriraju i kako se orijentiraju u prostoru da bi se mogle vratiti u iste krajeve. Istaknuo je važnost zaštite prirode duž seobenih puteva kako bi ptice imale mjesta za odmor i izvor hrane u tih 5 do 6 tjedana leta odlaska i povratka. Pohvalio je njihov monotoring ovih vrsta te upoznao  i s drugim mogućnostima sudjelovanja u promatranju ptica. Učenici su doznali da za promatranje ptica treba određena oprema, a ptice se mogu prepoznati po perju i pjevu.

Učenici su s velikim zanimanjem pratili predavanje, prepoznavali i ostale vrste ptica na fotografijama, divili se do sada neviđenim pticama, pitali za njihova imena i izvodili zaključke. U aktivnoj atmosferi brzo je došao kraj te su učenici s veseljem isprobali kako je iz maskirnog šatora promatrati ptice. Nakon završnih pitanja, podijeljenih plakata i brošura koje je donirala udruga BIOM, učiteljice i učenici zahvalili su predavaču i nastavili rad na listićima te se osladili slatkišima.

Učiteljice: Višnja Sakulj Savić i Silvija Jelovčan