Terenska nastava u Zagrebu

Autor: Leila Zainul, 9. 5. 2022.

Dana 5.5.2022. god. napokon smo doživjeli odlazak na terensku nastavu na koju smo jako dugo čekali. Iako put nije bio posebno dug i iako nismo imali puno slobodnog vremena, ovaj nas je odlazak na učenje u potpuno drugačijim okolnostima iznimno razveselio. Učenici petih i šestih razreda su u pratnji svojih razrednica, asistentice Ksenije i nastavnice Indire Patljak krenuli autobusom ispred OŠ „Sokolovac“ u 08:00 sati. Razveselila nas je činjenica da ćemo se do Zagreba voziti autobusom na kat.

Putujući do našeg cilja, stali smo jednom, i to u Sesvetama. Tamo smo jedva čekali izvaditi svoje sendviče i sokove, a desila se i prava mala opsada tamošnjeg dućana! Nakon povratka u autobus, krenuli smo prema Dječjem kazalištu Dubrava te smo u 10:15 sati počeli gledati predstavu „Robin Hood“. Predstava je bila izvrsna, zanimljiva i smiješna pa je onih 70 minuta prošlo u trenu.

Predstava Robin Hood Dječjeg kazališta Dubrava, na kazališne daske donosi novu interpretaciju poznate legende o junaku koji se bori za potlačene i siromašne – i to tako što krade od bogatih. Ovaj lukavi odmetnik, bivši plemić,  jednima hrabri pravednik, drugima pomahnitali bandit i razbojnik, bio je inspiracija mnogobrojnim autorima balada,  stripova i filmova, dok u predstavi podjednako inspirira jednu tek naizgled običnu ekipu iz kvarta, koja robinhudovski  rješava sitne i krupne nepravde u najbližoj okolini. No, kada se pred junačkim društvom nađe jedan gotovo nerješiv  slučaj, poseže se za adutom – sanjarskim uplivom u legendu kao svojevrsnu predstavu u predstavi. Robinove  dogodovštine na pravedničkom putu, punom ideala i snova, sukoba i napetosti, neočekivanih susreta i novih spoznaja,  povezuju se s iskustvima suvremenih likova u predstavi, ali i s iskustvima mladih gledatelja i onih starijih. Zašto se  isplati boriti za pravdu? Postoje li u stvarnosti pravi junaci? Tko je danas Robin Hood? To su tek neka pitanja kojima se bavi ovaj kazališni Robin.

Nakon predstave smo otišli do Trga bana Josipa Jelačića i tamo smo imali 30 minuta za slobodno vrijeme i šetnju, točnije trku, gradom. Pješice smo došli do Tehničkog muzeja gdje smo u Planetariju odslušali jedno zanimljivo predavanje o zvijezdama. Razgled Muzeja uz stručno vodstvo obuhvatilo je i onaj zanimljivi dio o predstavljanju izuma Nikole Tesle, odlazak u rudnik te slušanje zanimljivosti o prijevoznim sredstvima kroz povijest.

U Sokolovac smo se vratili oko 19:00 sati. Iako smo bili jako umorni i iako smo sanjali svoje krevete, naša srca su bila ispunjena neopisivom radošću zbog svega proživljenog!

Karla Lončar, 5.b