DANI KRUHA U SEDMOM RAZREDU

Autor: Nina Drakulić, 13. 10. 2016.

I ove smo godine našim razrednim projektom proslavili Dane kruha i zahvalnosti za plodove zemlje. Sada nas je 28 u razredu, znači veselje je duplo veće. Voditeljica projekta je naša razrednica, Zdenka Drakulić koja nas je organizirala tako da nam je razred bio pekarnica, izložbeni prostor te kazališna i glazbena pozornica.

Većina nas je bila obučena u narodne nošnje, a razred je (naravno, uz pomoć roditelja) bio prepun jesenskih plodova, kruha, krušnih proizvoda i starinskih predmeta. S puno veselja umijesili smo buhtle koje smo punili domaćom marmeladom i odnijeli peći u školsku kuhinju. Na našu smo svečanost pozvali sve učitelje i djelatnike škole, a predstavili smo se kratkim poučnim igrokazom, recitacijom i mislima o zahvalnosti. Na kraju programa, naši su razredni svirači Ivona i Bruno zasvirali, a mi svi veselo zapjevali. Veselju nije bilo kraja. Ponudili smo goste našim proizvodima, a ispred učionice postavili dva štanda i ukrasili ih starinskim ručnicima, plodovima jeseni i krušnim proizvodima. No, bila je nastava pa nismo baš bili zadovoljni odazivom gostiju. Ali na našu sreću, na početku školske godine otvoreni su novi školski prostori i imamo veliki hodnik u koji stanu skoro svi učenici naše škole. Otišli smo pozvati sve učenike i učitelje da se skupe u školski hodnik kako bismo im izveli svoj program. Zamisao nam je uspjela, svi su se odazvali  vidjeti naš trud i rad. Naše misli i poruke o miru, zahvalnosti i dobroti uspjeli smo prenijeti na sve koji su u petak bili u školi i zbog toga smo jako sretni. Pjesma je odzvanjala cijelom školom, a nagrađeni smo gromoglasnim pljeskom. Shvatili smo da imamo za puno toga biti zahvalni, na hrani koju imamo svaki dan, ali i na prijateljstvu, zajedništvu i osmijesima koje smo izmamili na licima naših roditelja, prijatelja i učitelja za vrijeme izvođenja programa.  Miris svježe pečenih buhtli počeo se širiti školskim hodnikom, a mi smo nakon programa otišli uživati u plodovima našeg truda. Svi smo se veselili i uživali. Imamo još jednu priliku za projekt Dana kruha i zahvalnosti za plodove zemlje u ovoj školi, i to u osmom razredu. Planiramo ga učiniti nezaboravnim!

Učenici 7. razreda

NOVINARI NA PROSLAVI DANA KRUHA U SEDMOM RAZREDU

Učenici sedmog razreda imali su projekt „Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje“. Mi smo ih, budući da smo članovi Novinarske grupe, odlučili posjetiti i saznati više o njihovom projektu.

Ispred učionice Geografije i Povijesti nalazili su se i štandovi. Na štandovima se nalazilo puno zanimljivih plodova jeseni i krušnih proizvoda. Kada smo ušli u učionicu, kao da smo ušli u ,,Mali raj zahvalnosti". Svima se svidjela takva proslava kruha.

Učenicima smo postavili nekoliko pitanja:

Matea: Kako ste došli do ideje da organizirate takvu proslavu Dana kruha?
Jelena R: Zajedničkim dogovorom s našom razrednicom Zdenkom došli smo do ideje za takvu proslavu te nam je ujedno to i projekt.
Matea: Od čega se sastoji vaš program?
Aleksandar R: Možete očekivati igrokaz, recitacije, Brunino i Ivonino sviranje te zajedničko pjevanje.
Ozren: Što za vas znači proslava Dana kruha?
Stevana: Proslava Dana kruha za nas znači veselje i iskazivanje zahvalnosti za sve što imamo.
Matea: Koliko ste se dugo pripremali za ovaj dan? Imaš jako lijepu nošnju, gdje si ju nabavila?
Vanja: Pripremamo se tjedan dana. Nosim svoju nošnju, ukrašenu detaljima iz škole.
Petra: Što sve možemo vidjeti na vašoj izložbi?
Stevana: Možete vidjeti puno kruha, kolača, plodova jeseni i starina.
Ozren, Petra i Matea: Veselite li se današnjem danu?
Svi sedmaši: Jako se veselimo i jedva vam čekamo pokazati što smo pripremili. Trebalo je uložiti puno truda, ali uspjeli smo!

Nakon što smo postavili učenicima nekoliko pitanja, naišli smo na „pekare“, Aleksandra J. ,Jelenu C. , Jelenu R. i Melisu kako rade tijesto za buhtle koje će biti punjene marmeladom. Izgledalo je jako primamljivo i ukusno. Sve je veselio takav Dan kruha jer predstavlja nešto novo što još nismo vidjeli. Učenici sedmog razreda pokazali su nam igrokazom „Kruh i nogomet“ kako poštuju kruh.               Puno pohvala sedmom razredu, vidjelo se da su uložili veliki trud i pokazali značenje riječi „zahvalnost“. Bilo nam je jako lijepo na njihovoj svečanosti.

Novinari Matea Ćućić, 5.a, Petra Marijan i Ozren Podravac, 5.b