2010-05-04 15:11:00

SAKUPLJANJE KIŠNICE

ODRŽANO PREDAVANJE O SAKUPLJANJU KIŠNICE

U utorak 27.4.2010. u 15.30 u školi je održano predavanje «Skladištenje i korštenje kišnice». Predavanje je održala Ana Marija Unković, arhitektica i stručnjakinja za održivu gradnju, članica Udruge «Kneja», koja se bavi promocijom održivog načina života. Uz nekolicinu roditelja naših učenika, na predavanje su došli i zainteresirani gosti iz Koprivnice. Prema komentarima posjetitelja, predavanje je bilo vrlo zanimljivo, korisno i poticajno.

Održivost je jedna od ključnih riječi današnjice i primjenjena na vodu znači čuvati kvalitetu postojećih vodnih resursa (potoke, rijeke, jezera, mora, podzemne tokove) i što više za naše potrebe koristiti lokalne resurse. Dovođenje vode vodovodom je skupo, dok nam kišnica pada direktno s neba i samo je pitanje kako je prikladno skladištiti.                                                                                

Kakva je voda kišnica? Na predavanju smo čuli da je ona gotovo 100% čista voda prije nego što dođe u kontakt s površinom na koju pada. Kišnica je meka voda, što znači ne sadrži minerale i klor i radi svoje mekoće kišnica je pogodnija za zalijevanje bilja i korištenje za pranje u perilicama – ona je prirodni omekšivač i čuva naše kućanske aparate, pošto se ne taloži kamenac.

Što se skladištenja kišnice tiče, osnovni princip je priključiti spremnike za vodu na žlijebove, jer je kišnicu najlakše sakupljati s krovnih površina. Zanimljiv je podatak da u našem podneblju godišnja količina padalina koja padne na krov površine 100m2 dovoljna da pokrije sve potrebe za vodom četvero ukućana! Na predavanju smo čuli da bi sustav skladištenja i pročišćavanja koji bi napajao sve potrebe kućanstva bilo potrebno uložiti 25 000 kuna, što je ulaganje koje bi se relativno brzo isplatilo jer bi osiguravalo besplatnu vodu.

S duge strane, za vanjsko korištenje za zalijevanje vrta i cvijeća ulaganje je minimalno, potrebno je samo priključiti spremnik na žlijeb uz ugrađivanje mrežice za filtriranje nečistoća s krova. Upute za «uradi sam» izgradnju malog spremnika, kao i cijelu prezentaciju korištenu na predavanju pronađite OVDJE.


Osnovna škola Sokolovac