Učenici 8.a i b razreda su na dane 7. i 8. siječnja ove godine sudjelovali na dvodnevnoj terenskoj nastavi u Vukovaru  u pratnji svojih razrednica: Ivane Jug i Leile Zainul te učiteljice povijesti Indire Patljak. Jedan od osnovnih odgojno-obrazovnih zadataka Javne ustanove „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“ provedba je programa obveznih jednodnevnih i dvodnevnih posjeta Vukovaru učenika osmih razreda osnovnih škola iz cijele Republike Hrvatske. Riječ je o projektu koji obuhvaća učenje o vrijednostima Domovinskog rata i značaja Bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti suvremene Republike Hrvatske. Tijekom terenske nastave u Vukovaru učenici uče o demokratskim procesima koji su doveli do stvaranja suverene i samostalne Republike Hrvatske te kako je ona obranjena u nametnutome ratu. Nakon uspostavljanja teorijskog okvira, učenici posjećuju memorijalna mjesta na širem području grada Vukovara gdje se kroz predavanja vodiča uvode u događaje koji su se ovdje odigrali ratne 1991. godine. Uz memorijalnu povijest vezanu za Domovinski rat, učenici se kroz fakultativne aktivnosti mogu upoznati i s povijesnom i kulturnom baštinom grada Vukovara te životom u njemu kroz posjete muzejima i drugim ustanovama.

U sklopu teorijskog dijela terenske nastave učenici su odslušali dva predavanja na temu „Domovinski rat“ i „Bitka za Vukovar“ i tijekom posjeta obišli su najznačajnije lokacije iz Domovinskog rata u Vukovaru:
 

  • Spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti,
  • izložbeni postav u krugu Memorijalnog centra,
  • Vodotoranj
  • Mjesto sjećanja – Vukovarsku bolnicu 1991.,
  • Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata,
  • Spomen-dom Ovčaru, masovnu grobnicu na Ovčari,
  • hangar Veleprometa,
  • spomen-obilježja Kukuruzni put – Put spasa,
  • ruševinu Borovo Commercea te
  • crkvu sv. Filipa i Jakova.


Osim memorijalnih lokacija, učenici su posjetili i Gradski muzej Vukovar, Muzej vučedolske kulture i Franjevački muzej Vukovar.

Tijekom boravka u Vukovaru bili smo smješteni u hostelu Dubrovnik, a prve su se večeri učenici mogli opustiti na zajedničkom druženju i plesu. Terenska nastava u Vukovaru završila je Školom mira, predavanjem čiji je cilj da učenici odnesu svojim domovima poruke mira, nenasilja i tolerancije na kojima se može graditi budućnost te kvizom znanja za učenike. Naši su učenici zauzeli 4. mjesto i nakon toga su puni dojmova krenuli svojim kućama.

Projekt je ujedno i način socijalizacije u novom okruženju, prilika za upoznavanje običaja, navika i kulture zavičaja u cjelini, kao i poticaj nastavnicima da primjenjuju korelaciju i integraciju nastavnih sadržaja. Ministarstvo hrvatskih branitelja u potpunosti snosi troškove organizacije Projekta, što uključuje prijevoz, prehranu, smještaj i ulaznice za učenike i njihove pratitelje. Projekt neprestano napreduje kako opsegom, tako i kvalitetom, te svake školske godine Vukovar posjeti oko 40 000 učenika i pratitelja iz svih osnovnih škola u Republici Hrvatskoj.

Očuvanje sjećanja od vitalne je važnosti za razumijevanje svijeta u kojem živimo te ne možemo graditi budućnost ako ne poznajemo vlastitu prošlost. Upravo iz tog razloga Memorijalni centar Domovinskog rata provodi projekt “Posjet učenika osmih razreda Vukovaru”, obveznu nastavu predmeta Povijest za sve učenike osmih razreda u Republici Hrvatskoj.

Skip to content