Ruksak (pun) kulture u našoj školi

Autor: Nataša Karlovčec, 21. 9. 2024.

Već niz godina u našoj se školi veselimo gostima koji nam dolaze u sklopu projekta Ministarstva kulture i medija  Ruksak (pun) kulture – umjetnost i kultura u vrtiću i školi. Svrha ovog projekta je poticanje djece i mladih na razumijevanje i usvajanje umjetnosti i kulture u dislociranim i prometno slabije povezanim područjima Republike Hrvatske.

Ove godine gostovali su nam članovi zbora Via iz Varaždina. Učenici viših razreda i učitelji imali su priliku poslušati zanimljivo predavanje o ljudskom glasu i vještini pjevanja koje nas je vodilo kroz razna stilska razdoblja povijesti glazbe. Tijekom predavanja članovi zbora i auditivno su nam predočili ono o čemu je govorila predavačica Karla Kelemen pa su nam otpjevali skladbe iz različitih razdoblja predstavljajući razne svjetski poznate autore. Završili su predivnom izvedbom dijela opere Ero s onoga svijeta hrvatskog skladatelja Jakova Gotovca.  Uslijedila je radionica za tridesetak zainteresiranih učenika na kojoj su se upoznali s povijesnim razvojem nota i notnog zapisa te se i sami okušali u pisanju svog vlastitog suvremenog notnog zapisa.

Zbor Via osnovan je 2009. godine te djeluje kao mješoviti zbor unutar župe sv. Vida u Varaždinu koji okuplja srednjoškolce, studente i mlade zaposlene ljude. Najbitniji aspekt djelovanja zbora je liturgijsko pjevanje na misama u župi te koncertno okupljajući i pjevače iz okolice Varaždina. Zbor je samostalno izveo djela skladatelja svih stilskih razdoblja od F. Durantea ("Magnificat"), G. F. Handela ("The ways of Zion"), F. Schuberta ("Misa u G-duru"), C. Francka ("Misa u A-duru"), J. Brahmsa (Zigeunerlieder) do Anđelka Igreca ("Pjesme štovanja i hvale"), B. Brittena ("Ceremony of Carols"). Osim koncertnih izvedbi u Varaždinu, zbor je gostovao i u Zagrebu, Cresu, Medulinu, Čakovcu, Mljetu te u Szombathelyju (Mađarska) i Mariboru (Slovenija). Također, zbor je nastupio u sklopu Festivala „Orgulje Heferer“, Varaždinskih baroknih večeri, Creskih kulturnih večeri, Svečanosti Pasionske baštine te na Božiću u Ciboni, a sudjelovao je i u humanitarnim koncertima u organizaciji hrvatske podružnice "Marijinih obroka".

Nataša Karlovčec

« Listopad 2024 »