Obilježili smo Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta

Autor: IVANA PINTARIĆ, 30. 1. 2018.

Dan sjećanja na holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti međunarodni je dan sjećanja kojim se želi podsjetiti na sve žrtve nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata.

Ovaj se dan obilježava diljem Europe, a u najvećem broju europskih zemalja za datum obilježavanja izabran je 27. siječnja. Tog su datuma 1945. ruski vojnici oslobodili najveći nacistički logor Auschwitz u kojem su među brojnim narodima bili zatvoreni i Hrvati. Holokaust je naziv za pokušaj istrebljenja židovskog i drugih naroda koji nisu odgovarali Hitlerovoj zamisli kako bi svijet trebao izgledati. U razdoblju od 1933. do 1945. godine zbog nacističkog terora stradalo je preko 11 milijuna ljudi. Tijekom rata u logorima je stradalo oko 6 milijuna Židova od čega čak 1,5 milijuna djece.

Učenici osmog razreda obilježili su ovaj dan nizom aktivnosti na satu povijesti i satu razrednika. Izradili smo prezentaciju, plakat, uredili pano i čitali ulomke iz Dnevnika Ane Frank. Dnevnik Ane Frank jedan je od najvažnijih zapisa koji svjedoči o progonu i genocidu počinjenim nad europskim Židovima.

Iz obilježavanja ovog dana izvukli smo snažne poruke: Trebamo poštivati druge i različite! Trebamo spriječiti predrasude! Treba reći NE diskriminaciji bilo koje vrste! Trebaju se poštivati temeljna ljudska prava!

Istražujući ove mračne događaje ljudske povijesti željeli smo pokazati da se tragedija nastala kao posljedica holokausta nipošto ne smije zaboraviti, već mora biti zapamćena sa sramom i strahom dokle god ljudsko sjećanje bude postojalo.

učenici 8.r. i razrednica Zdenka