Naši osmaši posjetili natjecanje učenika WorldSkills Croatia 2022.

Autor: Nataša Karlovčec, 13. 5. 2022.

Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih od 10. do 12. svibnja 2022. godine na Zagrebačkome velesajmu organizirala je Državno natjecanje učenika strukovnih škola – WorldSkills Croatia 2022., najveći događaj u obrazovanju u Republici Hrvatskoj i najveće natjecanje u ovomu dijelu Europe.

Jedna od glavnih svrha je i promocija i popularizacija strukovnog obrazovanja te poticanje učenika završnih razreda osnovnih škola na upis u strukovne škole. Posjetom Državnome natjecanju WorldSkills Croatia učenici osnovnih škola i njihovi roditelji imali su priliku vidjeti koje mogućnosti pruža strukovno obrazovanje, uvjeriti se u atraktivnost strukovnih zanimanja i izvrsnost koju mogu dobiti u strukovnim školama.

Učenici osmog razreda naše škole sa razrednicom, pedagoginjom i ravnateljem u sklopu planiranih aktivnosti profesionalnog usmjeravanja posjetili su sajam u srijedu 11.5.2022.

FOTOGRAFIJE

Odlazak u Zagreb na Velesajam nestrpljivo smo čekali. Ovoga smo se puta smo išli informirati kamo nakon srednje škole. Da nam posjet bude još bolji, u autobusu za Zagreb pridružili su nam se učenici 8. razreda iz Svetog Ivana Žabna sa kojima smo se odlično sprijateljili. Na velesajmu je bilo puno srednjih škola, prikazana su gotova sva strukovna zanimanja, a ljubazni voditelji (mentori srednjih škola i njihovi učenici) predstavili su nam svoju školu i programe koje je kod njih moguće upisati. Vjerojatno će sada neko od nas i promijeniti svoj izbor zanimanja koje je planirao upisati prije dolaska na Velesajam.

Iznenađeni smo kako su nam pokazivali te poslove - policajci  su pokazali kako njima izgledaju vježbe u 3. razredu: kako se obraniti, pokreti puškama, kako nekoga uhititi.

Isprobali smo kako se muze krava, kako kuhari režu luk i povrće, kako se kuha kava na profesionalnom kava aparatu, kako prodavači omataju poklone.

Svatko je pronašao nešto za sebe!

Sudjelovali smo u radionici/predavanju Hrvatskog zavoda za zapošljavanje „Kako odabrati buduće zanimanje nakon osnovne škole?“.

Poslije velesajma otišli smo u Avenue Mall gdje smo imali 4 sata slobodnoga vremena. Tu smo se zabavljali sa prijateljima iz Svetog Ivana Žabna razgledavajući dućane.

Doma smo došli sa puno novih informacija o strukovnim školama i sretni i veseli, bogatiji za još jedno iskustvo i poneko novo prijateljstvo!

Lana Kuzminski, 8.r