Mala scena s „Kamenjem“ u gostima

Autor: Leila Zainul, 24. 10. 2023.

Kazališna predstava „Kamenje“ okupila je 23.10.2023. godine brojne sedmaše i osmaše u Domoljubu u Koprivnici.  Naime, djelo koje je doživjelo mnoga uprizorenja i postiglo velik uspjeh u cijelome svijetu zahvaljujući aktualnoj temi, zanimljivoj i napetoj priči prikazana je učenicima pet osnovnih škola naše županije, a to su: OŠ Sokolovac, OŠ Koprivnički Bregi, OŠ Legrad, OŠ Kalinovac i OŠ Antun Nemčić Gostovinski iz Koprivnice.

'Kamenje' je predstava koja je nastala prema istinitom događaju iz 1994. autora Toma Lycosa i Stefe Nantsoua koju je redateljski osmislio Ivica Šimić, a u glavnim ulogama su dvojica mladih glumaca: Marko Hergešić i Filip Lozić. Tijekom cijele predstave njihova glumačka igra koristi gotovo sve elemente, pa čak i stereotipe filmskih kriminalističkih potraga. Zanimljivost je i u tome što se u njoj progovara i o društvenoj angažiranosti kroz suvremeno gledanje na ulogu kazališta za djecu i mlade, ali i u iznimnoj vještini oblikovanja ljudskih karaktera.

Sudeći prema komentarima učenika, glumci su vrlo uvjerljivo prikazali četiri lika: dvojicu nepromišljenih dječaka i dvojicu policijskih inspektora, pogotovo pred kraj predstave kad često mijenjaju uloge. „Skakanje” iz lika u lik jednostavno je riješeno kostimografijom ‒ jednim potezom zatvarača ispod „dječačke” trenirke otkriva se „inspektorska” košulja i kravata.

Scenografija je u predstavi minimalna, ali baš zbog toga zanimljiva, naročito zbog svoje funkcionalnosti. S par dasaka i ljestava oblikovano je više prostora: skladište, nadvožnjak, zatvor, sudnica.

Predstava otvara mnoga pitanja koja su baš u današnje vrijeme vrlo aktualna, npr. kako obijest i dosada mogu dovesti do tragedije, gdje je granica kada igra prestaje biti igra, jesu li i mogu li djeca biti odgovorna za počinjena nedjela, kolika je krivnja roditelja te mnoga druga. Predstava je vrlo poučna i navodi na promišljanje, a zanimljivo je što aktivno uključuje gledatelje – glumci ih pozivaju da prosude jesu li dječaci krivi ili ne.

Ako i vas zanima ova predstava, možda će vam podatak da je namijenjena djeci i mladima od 10 godina naviše nešto značiti. Našu preporuku svakako imate!

Ivona Lukan i Karla Ločar, 7.b