Ugostili smo Andreju Živko i slikali s njom

Autor: Nataša Karlovčec, 8. 11. 2023.

U Mjesecu hrvatske knjige Bibliobus nam je doveo u goste slikaricu i ilustratoricu Andreju Živko.

U Područnoj školi Srijem pročitali smo slikovnicu Andrejin štafelaj kroz koju smo upoznali Andreju. Iako ima nekih nestvarnih dijelova, slikovnica ima puno istine o Andreji, a ona je tu slikovnicu i ilustrirala. Priča je bila poticaj da učenici iz Srijema i Male Mučne uhvate kistove u ruke i, baš poput Andreje, oslikaju prvo što im padne pod ruku. Ovog puta to su bile različite keramičke pločice koje su začas poprimile najšarenije boje. Kako nas je uputila Andreja, najvažnije je bilo da budemo svoji i naslikamo sliku koja će biti samo naša, da ne pokušavamo biti netko drugi ili slikamo kao netko drugi.

U matičnoj školi u Sokolovcu učenici iz Sokolovca, Velike Mučne i Velikog Botinovca čitali su slikovnicu „Magdalenina knjižnica na kotačima“, koja govori o našem Bibliobusu, a potom su učenici područnih škola izrađivali straničnike. Ovo je bila izvrsna prilika da učenici upoznaju osobu koja ilustrira slikovnice i knjige, a ne samo autore pa je Andreja dobila mnogo učeničkih pitanja o tome kako nastaju ilustracije i što znači oslikavati priču, kako razviti maštu i slično. Andreja je izvrsno objasnila prisutnima koja je uloga ilustratora i kako nastaju ilustracije za slikovnicu.

Lovorka Ivanković i Nataša Karlovčec

FOTOGRAFIJE