Mama je kriva za sve

Autor: Nataša Karlovčec, 18. 11. 2023.

„Mama je kriva za sve“ je roman Zorana Pongrašića, koji je u lektiri za 4. razred. Pružila nam se prilika da pogledamo i istoimenu predstavu. Na predstavu su išli učenici razredne nastave OŠ Sokolovac i svih područnih škola u koprivnički Domoljub u četvrtak, 16. studenog s početkom u 10:30.

U predstavi i romanu se radi o otmici dječaka Berislava, koji je zabunom došao u školu u nedjelju. Tamo je naišao na lopove koji su krali školska računala. Oni su ga oteli kako ih ne bi odao policiji. Zatvorili su ga u prazan stan. On je pomoću računala pozvao blizanke Stelu i Mirelu, koje su ga spasile.
Cijelu predstavu izvodila su tri glumca: Ivan Magud, Roko Protić i Jurica Marčec. Svaki od njih imao je tri uloge. Učenici su prepoznali glumca Ivana Maguda iz serije Bogu iza nogu. Ivan Magud glumio je mamu, Buraza i Mirelu, a upravo za te uloge nominiran je za Nagradu hrvatskoga glumišta u kategoriji  "Za najbolje glumačko ostvarenje u lutkarskim predstavama ili predstavama za djecu i mlade".

Predstava je bila različita od romana. Brada se u predstavi zove Buraz. Zanimljivo je bilo kako su spojili lik stare susjede iz nebodere i susjeda Šarafcigera u jedan lik. Mamina zelena faza zamijenjena je plavom fazom i zeleni kombi zamijenjen je plavim kombijem. Čitajući knjigu pitali smo se kako će se na pozornici riješiti različita mjesta radnje i zadovoljni smo kako su Berin stan, školu i neboder predstavili samo plakatima i odmah nam je bilo jasno gdje se događa radnja. Stepenice i penjanje na petnaesti kat -dočarali su oponašajući hodanje po stepenicama ispred i iza vrata. Jako nam se sviđa kako su osmislili kombi, koji je u predstavi daska na kotačima na  koju su bila pričvršćena sjedala i volan. U predstavi su nam se jako svidjele geste, pokreti i ples glumaca. Mama nas je nasmijala čim je progovorila na pozornici. A u prvi trenutak kad su se pojavile Stela i Mirela, pomislili smo da se radi o glumicama, ali kad su progovorile prepoznali smo glumce koji su već bili na pozornici.
Najviše nam se sviđalo što smo kod izmjene scena, i kad su se glumci presvlačili, mogli pljeskati u ritmu glazbe. Imali smo osjećaj da i mi sudjelujemo u predstavi.
Predstava nam je bila jako zabavna i smiješna i baš smo uživali u predstavi.

Učenici 4. razreda PŠ Srijem
Učiteljica Lovorka Ivanković