Istraživanje o kretalačkim aktivnostima učenika

Autor: Leila Zainul, 24. 1. 2024.

17. siječnja 2024. god. roditeljima učenika 2. i 3. razreda prezentirano je istraživanje Europskog ureda Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) „European Childhood Surveillance Initiative“ (hrv. „Europska inicijativa praćenja statusa djece“) koje provodi Hrvatski zavod za javno zdravstvo. Istraživanje je predstavio dr. sc. Slaven Krtalić, prof. kineziolog koji je djelatnik HZJZ u Zagrebu.

Istraživanje se provodi u 40-ak zemalja Europske regije SZO-a sa svrhom promicanja zdravlja i dobrobiti djece u osnovnim školama. Cilj ovog specifičnog istraživanja u kojem su pozvani sudjelovati naši učenici je ispitati kretalačka ponašanja djece, tako što će se djecu iz 2. i 3. razreda zatražiti da nose sat za aktivnost (akcelerometar) 8 dana. Ako roditelji budu suglasni da dijete sudjelujete u ovom istraživanju, educirani tim stručnjaka posjetit će školu i postaviti sat za aktivnost na ručni zglob djeteta. Roditelji će ispuniti upitnik o djetetovim kretalačkim ponašanjima. Sat za aktivnost mjeri djetetovo kretanje (sjedenje, stajanje, hodanje, trčanje i ležanje) i spavanje. Sat ne može bilježiti nikakve podatke o lokaciji osobe. Od djece će se tražiti da sat za aktivnost nose u svako doba dana i noći, osim kada se tuširaju/kupaju ili plivaju.                                                                                                                                        Temeljem prikupljenih i analiziranih podataka dobit će se bolji uvid u kretalačka ponašanja djece u drugim i trećim razredima osnovnih škola, što će posljedično omogućiti planiranje i razvoj boljih zdravstvenih programa za djecu.

U narednoj fazi ovog istraživanja učenici, čiji su se roditelji odlučili za suradnju i prihvaćanje ovog izazova, dobili su 22.1.2024. god. svoje satove koji će bilježiti njihovu aktivnost u određenom vremenskom razdoblju. Nadamo se da će svi biti zadovoljni rezultatima i da će ih ovaj način praćenja potaknuti na razmišljanje o svom zdravlju i kretanju.

Silvija Jelovčan