Postojanje u zajedništvu: Zajednica Cenacolo i OŠ Sokolovac

Autor: Leila Zainul, 12. 4. 2024.

"Obitelj smo “javnih grešnika”,
osoba ljubljenih i spašenih od Gospodina,
koji se prignuo nad nas kad
smo bili u blatu svojih grijeha.
Mi smo zajednica uskrslih ljudi koji su iskusili da je Božje milosrđe
veće od bilo koje čovjekove pogreške i od bilo koje zamke zla.” (Madre Elvira)

Majka Elvira – „časna sestra ovisnika“, kako je mnogi nazivaju, voljela se odrediti i kao „kći siromašnih ljudi“ polovicom sedamdesetih godina XX. st. osjetila je kako se u njoj rađa vatra, snažan unutarnji poticaj da se posveti mladima koje viđa po ulicama, neprilagođenima, izgubljenima i zbunjenima. 16. srpnja 1983. god. u Saluzzu (Italija) osniva Zajednicu Cenacolo koja nije puka socijalna inicijativa, nego iznad svega jedna “obitelj” utemeljena na vjeri, gdje ranjeni čovjek može susresti ljubav koja ga besplatno prihvaća, pomaže mu da ozdravi rane, podržava i vodi, kako bi ponovno pronašao istinski život. „Kako bih mogla ja izmisliti jednu ovakvu priču? Sve se dogodilo, a da skoro nisam ni primijetila: uronila sam u Božje milosrđe i zasukala rukave da mogu voljeti… Voljeti i služiti! I sama se neprestano čudim onomu što se zbiva u životu Zajednice Cenacolo koja je Božje Djelo, djelo Duha Svetoga i Marije.”

Zajednica je sastavljena od ljudi koji su u svojoj prošlosti “javno” sagriješili, pokazavši se slabima i krhkima, ali koji su zahvaljujući Božjem milosrđu danas uskrsle osobe, pozvane da svjedoče živu nadu koja se uvijek iznova rađa u srcu kada čovjek susretne uskrslog Gospodina.

U Hrvatskoj je sedam muških i jedna ženska zajednica i to u: Ugljanama, Varaždinu, Biogradu, Aljmašu, Gračanima i Vrbovcu. Upravo je kuća u Vrbovcu bila naša ciljana destinacija. Dana 10.4.2024. god. učenici uključeni u projekt „Svaki je dan moj novi dar“ posjetili su naše prijatelje u Zajednici  Cenacolo. Dočekali su nas Matija Antun i Fran, štićenici koji su nam posvetili svoje vrijeme i dobru volju za otvoren i iskren susret pun dobronamjernosti i vjere.

Naši predivni domaćini su nam nakon upoznavanja prikazali kratak dokumentarni film o postanku njihove zajednice, a nakon toga su uslijedila osobna svjedočanstva. Upravo je taj dio bio temelj našeg susreta. Okosnica naše želje za dolaskom temeljena je idejom kako je od izuzetne važnosti da djeca tinejdžerske dobi shvate kako svaka njihova odluka ima određen odjek, rezultat i posljedicu. Važno je znati preuzeti odgovornost za svako svoje ponašanje i shvatiti da je svaka naša akcija jedan bumerang. Upravo iz tog razloga jako je važno gajiti ljepotu, dobrotu, vjeru, ponos i samosvijest, bez obzira na sva padanja, imati vjeru da ćemo uspjeti uzdići se i krenuti dalje jači i ozdravljeni.

Beskrajno smo zahvalni našim prijateljima koji su nas dočekali otvorenog srca i uma i koji su nam posvetili svoje vrijeme i pažnju, unatoč činjenici da su u jeku snažnih priprema za susret u zajedništvu povodom 32. godišnjice njihovog postojanja. (Očekuju 700 gostiju.)

Nakon što su domaćini našim učenicima pokazali unutrašnjost prostora u kojem borave i žive, mogli smo vidjeti i vanjske prostore te rezultate njihovog ustrajnog rada: životinje o kojima brinu, malu siranu, keramičarsku radionicu, pekarske odaje, praonicu rublja, staklenik...

Učenici su, bez dodavanja nepotrebnih ukrasa u izričaju, iskazali nedvojbeno zadovoljstvo zbog ovakvog susreta te su iskazali želju da još koji put posjete isto mjesto i ljude. Njihove voditeljice, učiteljice: Anita Fajdetić i Leila Zainul otvorene su za daljnju suradnju jer se osobnim sučeljavanjem sa stvarnim ljudima i događajima stvara jedna terapeutska atmosfera koja potiče zacjeljivanje rana i ozdravljenje u svakom smislu svim sudionicima ove lijepe priče.