PRIČA O JABUKAMA

Autor: Nataša Karlovčec, 2. 11. 2017.

Rad na projektu „Jabuke u zavičaju“ u Srijemu danas se nastavio u knjižnom kutku.

Kako knjižni kutak može služiti i za učenje o jabukama, a ne samo za uživanje u pričama i bajkama, uvjerili su se danas učenici Područne škole Srijem.

Kao i svaki puta otključali smo srca, naćulili uši, širom otvorili oči i zatvorili usta i pripremili se za Priču o jabukama Marijana Sinkovića, koju je ilustracijama obogatio Darko Jakić. Dječak Ivan proveo nas je kroz priču iz velikog grada u ljepote i bogatstvo sela. Ispričao nam je kako je naučio od djeda da ona najljepša jabuka ne mora biti i najukusnija ili najzdravija te kako su najbolje jabuke one koje ne treba prskati zaštitnim sredstvima da bi ostale zdrave. Već smo znali od prije da postoji puno sorti jabuka, ali danas smo čuli i za neke nove. Mi smo do sad radili i znamo da se može raditi od jabuka sok, kolači i kompot, a danas smo čuli i za ocat i rakiju od jabuka.

Najzanimljiviji dio ipak je bio onaj koji govori o voćnjaku jabuka bez prskanja. Prisjetili smo se da jabuku mogu štiti korisni kukci, samo im treba osigurati dom, koji će ih privući u voćnjak.

Sad znamo što slijedi: sadnja jabuka i postavljanje hotela za kukce.