KAD SE MALE RUKE SLOŽE

Autor: Miodrag Maksimović, 27. 10. 2009.

Da ste u petak, 16. listopada svratili u našu školu, imali biste prilike vidjeti doista neuobičajen prizor. Sedamdesetak zaposlenika tvrtke GlaxoSmithKline istraživački centar Zagreb d.o.o. (u daljnjem tekstu GSK) i desetak zaposlenika tvrtke Drvodjelac d.o.o. s kojom GSK poslovno surađuje, a koji su također volontirali, zajedno je s učiteljima i ostalim djelatnicima škole te s nekolicinom učenika i njihovih roditelja, provelo svoj radni dan radeći na uređenju škole i školskog okoliša.

GlaxoSmithKline druga je najveća farmaceutska tvrtka u svijetu, s oko 100,000 zaposlenih u preko 100 zemalja svijeta. U Zagrebu je jedan od njihovih četrnaest znanstvenih centara za istraživanje lijekova.

Vjerojatno se pitate kakve veze imaju farmaceutska tvrtka i osnovna škola? Dobrom voljom dobrih ljudi može se ostvariti i takva suradnja. Naime, GSK već niz godina donacijama pomaže raznim ustanovama u Hrvatskoj.

Ove godine, u sklopu kompanijine globalne inicijative pomoći lokalnim zajednicama (tzv. ''Orange Day''), odlučili su osobnim radom i donacijom pomoći unapređenju obrazovanja i interesa djece za znanost.

Prema njihovim riječima saznajemo da su našu školu prepoznali kao školu koja unatoč slabijim materijalnim mogućnostima postiže dobre rezultate u području prirodnih predmeta na nacionalnoj razini, angažira se u području ekologije i time kod svojih polaznika izgrađuje stav da čovjek treba biti odgovoran prema svojoj okolini. Između nekoliko škola, odabrali su baš našu najviše zahvaljujući brojnim projektima koje vodi učitelj prirode, biologije i kemije te voditelj EKO i GLOBE skupine Miroslav Kanisek.

Pripreme za donacijsku akciju započele su već početkom školske godine.

Ideja je bila da se zaposlenici tvrtke GSK i zaposlenici škole udruže i zajedničkim snagama učine nešto da bi učenicima učinili školu ljepšom i praktičnijom za korištenje. Dakle, tvrtka GSK nije nam samo dala donaciju već su se željeli aktivno uključiti u život naše škole i doprinijeti svojim vlastitim radom. To je prva takva inicijativa u našoj županiji (a možda i šire) i zaslužuje sve pohvale. Radna akcija započela je oko 8:30h s kratkim dogovorom o podjeli radnih zaduženja za svaku skupinu. Ubrzo zatim moglo se vidjeti ljude u radnim odijelima s raznim alatima kako zdušno kreću na posao. Radilo se na pet lokacija u školi i oko škole.

Velika donacija sastojala se od namještaja potrebnog za opremanje unutrašnjosti škole (dvadesetak ormara, deset uredskih stolova, tridesetak uredskih stolica petnaestak vitrina, tri računala), materijala potrebnog za uređenje okoliša škole (vanjska učionica, desetak klupa, boje za drvo i metal,  tegle za cvijeće i sl.) te samog  fizičkog rada. Na kraju radnog dana mogli su se vidjeti zapanjujući rezultati. Napravljena je vanjska učionica iza škole, tzv. ''učionica u prirodi'', uređeno je malonogometno igralište, u školskom su parku postavljene klupe, obnovljena je sjenica i dječje igralište. Gotovo u svim učionicama zamijenjen je stari, dotrajali namještaj te se preuredila i sredstvima za rad opremila učionica kemije i pripadajući kabinet. Roditelji učenika, djelatnici škole i sami učenici pokazali su gostoljubivost sokolovačkog kraja pripremivši bogat stol s mnoštvom domaćih specijaliteta za svoje goste. Bilo je tu  kolača, gibanica, štrukli, pita, pečenih kestena...

Rezultati ove akcije veći su nego što je vidljivo očima. Ne samo da je kroz materijalni dio donacije škola uređena već je, kroz taj radni susret s ljudima koji su nam donedavno bili stranci ohrabren i osnažen naš kolektiv. Dokazali smo i sebi i drugima da zajedništvo, složan timski rad i nesebičnost u ljudima budi onu uspavanu nadu da nismo sami u mnoštvu i da se rad i trud još uvijek cijeni. Učenici su se oduševili vanjskom učionicom, klupama u parku, novo namještenim učionicama, knjižnicom, a najmlađi se vesele novim klackalicama na dječjem igralištu  parku škole. Zahvaljujemo od srca svima iz GlaxoSmithKline tvrtke što su našu školu svojim radom učinili ljepšom i ugodnijom za rad.