Nastavak priče na temu „Da bi mali znali, a veliki pazili“...

Autor: Leila Zainul, 31. 1. 2019.

U srijedu, 30. siječnja 2019. godine, u našoj se školi održala parlaonica kao dio aktivnosti u sklopu projekta „Da bi mali znali, a veliki pazili“. Cilj svih aktivnosti vezanih za ovu temu je poučiti učenike opasnostima prelaska cesta na neobilježenim pješačkim prijelazima. U ostvarivanju ovog oblika konstruktivnog razgovora, svojim su prisustvom i aktivnim sudjelovanjem, učenicima 7. i 8. razreda naše škole pomogli i neki dragi gosti.

Naime, članovi Udruge osoba s invaliditetom „Bolje sutra“ i Udruge Roma „Korak po korak“ Grada Koprivnice svojim su gostovanjem obogatili tijek parlaonice čija je afirmativna teza bila Najkraći put preko ceste je i najbolji put. Sudionici negacijske skupine su morali obraniti suprotstavljenu tezu početnoj, tj. da je najbolji put preko ceste pješački prijelaz, i to služeći se argumentima, statističkim podacima i razumnim zaključcima. Moderatorica ove vrste konstruktivnog dijaloga bila je učiteljica Branka Stančin-Levanček, a u raspravu se uključivala i publika. Aktivno su se uključivali učitelji koji su bili predstavnici naše škole: Zdenka Drakulić i Matej Dobrić, ravnatelj Saša Korkut te Ivan Brckan, član Međunarodne policijske udruge IPA. Sve se odvijalo pod budnim okom članova žirija u sastavu: Marija Opsenica, predstavnica učenika OŠ Sokolovac, Franjo Horvat, član Udruge Roma te Leila Zainul, učiteljica Hrvatskog jezika. Iako je negacijska skupina pobijedila u ovoj raspravi, jednako dobro, a možda čak i aktivnije, riječima se borila afirmacijska ekipa. Ova parlaonica je bila jedinstvena prilika da učenici iznesu svoja razmišljanja, rezultate samostalnog istraživanja, pokažu umijeće komunikacije s onima koji zastupaju suprotno stajalište, sposobnost fokusiranosti na osnovnu ideju te da zauzmu jasan stav. Na kraju su svi sudionici izrekli zadovoljstvo realiziranom aktivnošću te smo se s voditeljicom projekta, gđom. Renatom Glavicom, i predsjednicom Udruge "Bolje sutra", gđom. Marijom Mraz, svi zajedno složili da ovo nikako nije naša posljednja suradnja.