Autor: Leila Zainul, 5. 3. 2019.

Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se 2007. god. dogodio u jednoj kanadskoj školi. Na taj dan, naime, jedan je učenik iz Kanade došao u školu noseći ružičastu majicu u znak podrške svojoj majci koja je oboljela od raka dojke i zbog toga je bio žrtva vršnjačkoga nasilja. U znak podrške tom dječaku dvojica učenika škole Nove Škotske, David Shepherd i Travis Price, također, su odjenuli ružičaste majice i njihov prosvjed protiv nasilja postao je globalan. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski prijatelji, postale su prepoznatljiv simbol inicijative i međunarodno prepoznate obljetnice. Inicijativom školskih kolega je na konstruktivan i inteligentan način riješeno sustavno zlostavljanje dječaka posvećenog podršci liječenju teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative i, kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice.

PLAKAT UČENIKA 2. RAZREDA

U PŠ VELIKA MUČNA

U našoj se školi ovaj dan - prožet snažnom metaforom - obilježio na sljedeće načine:

- učenici 2. razreda OŠ Sokolovac su na Satu razrednika razgovarali o nasilju, nakon čega su postali svjesniji nasilja koje se može događati oko njih. Naučili su i kako mu reći „NE“ te kako  rješavati neprihvatljive situacije ponašanja. Također su pisali i poruke protiv nasilja te su  izradili i prigodni plakat;

- učenici 6.b razreda obilježili su ovaj dan na način da su svi učenici, uključujući i razrednicu, u školu došli u ružičastim majicama, dio sata Hrvatskoga jezika bio je posvećen razgovoru o događaju koji je ovu akciju potaknuo, učenici su pogledali dokumentarni film na temu netolerancije među mladima te su izradili transparent s natpisom: „Svaki oblik vršnjačkog nasilja ostavlja krvavi trag na duši žrtve.“

- učenici 8.b razreda obilježili su Dan ružičastih majica na Satu razrednika, na kojem su razgovarali o značenju toga dana. Pogledali su kratki film o vršnjačkom nasilju, razgovarali o načinu prevencije i reagiranju  te su poslušali pjesmu „Ne rugaj se“.