Europsko istraživanje praćenja debljine djece

Autor: Nataša Karlovčec, 12. 3. 2019.

PŠ Mala Mučna sudionik je velikog europskog istraživanja Europska inicijativa praćenja debljine djece, Hrvatska (Cro COSi)

COSI istraživanje preduvjet je za provođenje preventivnih programa sa svrhom promicanja zdravlja i dobrobiti djece u osnovnim školama te ima za cilj praćenje trendova prekomjerne tjelesne mase i debljine u nižim razredima OŠ (praćenje debljine kao sustav rutinske kontrole epidemije debljine u djece).

U Republici Hrvatskoj je uključeno 256 odjela drugih i trećih razreda u ukupno 234 matičnih i područnih škola.

Naš zadatak bio je organizirati roditeljski sastanak na kome su roditelji upoznati sa problematikom i potrebom provođenja ovog istraživanja, a to su rizični čimbenici i bolesti povezane s debljinom, mentalni poremećaji, kardiovaskularne bolesti, tumori, plućne bolesti, šećerne i druge bolesti koje čine pet vodećih razloga smrtnosti u Hrvatskoj. Kontrolom tjelesne mase može se utjecati na smanjenje ovih poremećaja.

Nakon prezentacije roditelji su najprije potpisali suglasnost za sudjelovanje djece u projektu, a zatim su pristupili popunjavanju upitnika o prehrambenim navikama svog djeteta, tjelesnim aktivnostima, uključenosti u izvannastavne športske programe, o vremenu provedenom u obveznom školskom radu (domaća zadaća), slobodnom vremenu i aktivnostima u slobodnom vremenu, o pasivnom odmoru (spavanje)… Upitnike i suglasnosti je poslao Hrvatski zavod za javno zdravstvo.

Nekoliko tjedana kasnije predstavnici Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo su pristupili mjerenju fizioloških karakteristika učenika (visina, težina, opseg struka i bokova) te napravili kratku javnu anketu o prehrani svakog učenika toga jutra.

Preostaje nam da vidimo rezultate cjelokupnog istraživanja; jesmo li se bar malo spustili s neugodnog 5. mjesta najdebljih između  tridesetak  zemalja obuhvaćenih prošlim istraživanjem).

Silvija Holiček, učiteljica