Dani kruha

Autor: Miodrag Maksimović, 18. 11. 2009.

OBILJEŽAVANJE DANA KRUHA U ŠKOLI

Kruh se oduvijek smatrao glavnom prehrambenom namirnicom kod ljudi, a potom slijede plodovi vrta i voćnjaka, koji se javljaju u jesen. Sve  te sastavnice ljudske osnovne prehrane su nam dane po Božjoj darežljivosti i ljubavi i iz tog razloga u školi posvećuejmo jedan dan kao dan zahvale za plodove zemlje.

U našoj školi svake godine taj dan donosimo domaće kolače svake vrste, od „štrukljov“ (kak' bi se po domaći reklo), do novijih slastica i naravno- kruh, koji su pekle naše mame ili bake. Prije no što gozba počne, učionice uresimo stolnjacima domaće izrade, koje su bake izvukle iz ormara, i plodovima jeseni, a onda pozivamo učenike drugih razreda da isprobaju naše kolače. Isto tako, jedva čekamo što više kolača pojesti u nekom drugom razredu. Uživancija!

Sljedeću godinu bismo taj dan mogli osmisliti na način kako je to bilo u jednoj gimnaziji, u kojoj  su se profesori iskušali u pečenju kolača, svoje slastice donijeli u školu i počastili učenice. To bi bilo baš zanimljivo i simpatično.

No, umeđuvremenu, želimo naučiti nešto iz svega toga; prije svega da je hrana dar i da s mišlju na to u zahvalnosti s poštovanjem uzimamo kruh i sve plodove zemlje, a onda se sjetimo da mnogo ljudi ne zna kakav je okus kruha... Tada ćemo naučiti cijeniti svo bogatstvo koje nam je dano.

Ivana Papoči, 7.a

uz pomoć starije sestre Katarine