RAD EKO GRUPE

Autor: Miodrag Maksimović, 14. 11. 2011.

I ove školske godine učenici razredne nastave na Eko-grupi rade na ekološkom projektu ,, SMEĆE  NIJE  SMEĆE'', kojemu je cilj podizanje svijesti o zaštiti okoliša.

Nakon edukativnih igara i predavanja o zaštiti okoliša i vrijednim sekundarnim sirovinama koje se, ukoliko se odvojeno skupljaju mogu iskoristiti za dobivanje novog proizvoda, održane su sakupljačke akcije.

Akcije su pobudile veliko zanimanje učenika i samo dijelom dodirnule vrlo važna pitanja ekologije. Učenici su sakupili stari papir, plastičnu ambalažu i vrećice. Željeli su dalje istraživati problem plastičnog  otpada. Naša istraživanja dala su vrlo zanimljive rezultate koje smo realizirali u kreativnim radionicama.

Željeli smo utjecati na razvijanje ekološke svijesti učenika, poticati ih na razmišljanje da upoznavanjem sa predmetima i proizvodima kojima se koristimo u svakodnevnom životu možemo utjecati na njihov krajnji učinak na okoliš.

Kraćim scenskim nastupom o proslavama na kojima nastaje gomila otpada potaknuli smo učenike na pravilno razvrstavanje različitih vrsta otpada u spremnike. Odvojili smo plastične vrećice i ambalažu koje su se najviše spominjale u priredbi.

Učenike je najviše zanimalo kako kreativno iskoristiti vrećice i ambalažu prije odlaganja. Od plastičnih vrećica su kreirali haljine, prostirke, slike i razne druge proizvode, a od plastične ambalaže vaze,igračke, kutije za pribor i sl.

Projekt Eko-grupe razredne nastave nastavlja se skupljanjem otpada iz okoliša i njegovom prenamjenom za dobivanje novog proizvoda.

Organiziranjem ekoloških akcija uz uključenje učenika od malena uz poticanje ekološkog razmišljanja potiče se djecu u aktivno sudjelovanje u procesu čuvanja okoliša i stjecanje dojma da su vrlo važni članovi svojih obitelji i društvene zajednice.

Voditeljica Eko-skupine:

Branka Arambašić- učiteljica savjetnica