SVEČANO PODIZANJE ZELENE ZASTAVE POVODOM PROGLAŠENJA DIJAMANTNOG STATUSA OŠ SOKOLOVAC

Autor: Nataša Karlovčec, 5. 6. 2019.

Svi su se učenici, učitelji OŠ Sokolovac te njihovi gosti okupili u srijedu, 5. lipnja 2019. god., na svečanosti prigodnog obilježavanja obnove statusa međunarodne eko-škole.

Naime, na prijedlog Hrvatskog povjerenstva Zaklade za odgoj i obrazovanje za okoliš,  Međunarodna je koordinacija za eko-škole, (Foundation for Environmental Education – FEE), produžila OŠ Sokolovac status međunarodne eko-škole i dodijelila eko-školi Sokolovac najviši, dijamantni, status međunarodnih eko-škola. Preuzimanje certifikata i zelene zastave upriličeno je 10. svibnja u dvorani Gastro Globus u Zagrebu na svečanosti kojoj su prisustvovale eko-škole iz cijele Hrvatske, dok je svečanost podizanja zelene zastave u OŠ Sokolovac održana 5. lipnja.

Nekoliko fotografija sa svečanosti:

Ostale fotografije možete vidjeti u fotogaleriji.

Svečanom programu, uz učitelje i učenike škole, prisustvovali su i članovi eko-odbora i Vijeća roditelja, eko-kumovi Hrvatske šume - Šumarija Sokolovac, a pisanim putem na stečenom priznanju čestitao je i dr. Ante Kutle, predsjednik Udruge Lijepa Naša, koja omogućuje i prati provođenje ovog programa u Hrvatskoj.

Ravnatelj Saša Korkut i eko-koordinatorice, Nataša Petrović i Janja Ivanček, u svom obraćanju osvrnuli su se na dugogodišnji rad na edukaciji za okoliš i provođenje eko-projekata na kojem su angažirani svi učitelji i učenici OŠ Sokolovac. Program eko-škole je usmjeren na oblikovanje dobrih, ekoloških navika i razvijanje vještina koje učenici stječu kroz aktivnosti i projekte, a na kojima se grade vrijednosti održivog razvoja. Također, projekti eko-škole potiču suradnju i napredak ne samo učenika i škole, već i šire lokalne zajednice. Članovi eko-odbora Goran Dević i Dean Pisačić izrazili su zadovoljstvo suradnjom na eko-programima te pozdravili napore koji se ulažu u odgoju novih naraštaja za zaštitu okoliša.

Uz zvuke himne RH i dječje himne Općine Sokolovac, kojima djeca izražavaju ljubav prema zavičaju, odzvanjale su riječi nade da će mladi u svom budućem životu i radu znati cijeniti i čuvati prirodna bogatstva tog istog zavičaja te prepoznati važnost borbe za očuvanje prirode.