Posjet Udruge Zdenac

Autor: Administrator , 30. 11. 2009.

I mi smo misionari!

U našoj je školi kroz dva dana, 19. i 26. studenoga 2009. održan projekt u suradnji s Udrugom Zdenac. Posjetili su nas volonteri koji su održali predavanje u vidu prezentacije kroz riječ i sliku “Zaboravljena siročad“ u Tanzaniji, a zatim su zajedno s učenicima i učiteljima održali radionicu kojoj je tema bila izrada misijskih kasica. U ovaj projekt su bili uključeni svi učenici od 1.- 8. razreda matične škole, svi učenici od 1.- 4. razreda naših četiriju područnih škola. Udruga Zdenac je neprofitna organizacija. Osnovana je 2003. godine u Splitu na inicijativu časne sestre Ljilje Lončar koja je provela 13. godina kao misionarka u Ekvadoru. Osim u Splitu, udruga danas aktivno djeluje i u ostalim djelovima Hrvatske. Rad Zdenca je stoga usmjeren od samog početka na razvoj volontiranja i karitativnog djelovanja u Hrvatskoj i zemljama Trećeg svijeta.

Cilj ovog projekta je senzibilizirati učenike za potrebe drugog čovjeka, osobito siromašnog, osvijestiti im potrebu humanitarnog djelovanja svakog pojedinca i prema svome bližnjemu ali i prema njihovim vršnjacima u potrebi i na kraju, potaknuti ih na zahvalnost za ono što imaju. Drugi cilj projekta je da kroz prikupljena sredstva naša škola postane „kum“ jednom siromašnom djetetu u Africi u Tanzaniji. Jednokratnom uplatom od 120E godišnje kum iz Hrvatske financira godišnju školarinu, školsku uniformu, knjige i pisaći pribor, te jedan obrok dnevno. Svaki kum na kućnu adresu dobiva preciznu povratnu informaciju u vidu slike i podataka o djetetu koja uključuje i kratak životopis. Neke škole u našoj županiji već su postale „kumovi“ i tim se kumstvom ponose. Nadamo se da ćemo i mi moći na ovaj način pridonijeti izgradnji boljega svijeta. Ovakvi projekti, osobito u Božićnom vremenu stvaraju u nama osjećaj korisnosti i zadovoljstva jer omogućuju opipljiva djela milosrđa i solidarnosti sa najpotrebnijima.

Anita Fajdetić