MOJ ZAVIČAJ

Autor: Nataša Karlovčec, 20. 10. 2021.

Vrlo često govorimo u školi o zavičaju, ovom našem lijepom i skromnom, koji se smjestio ovdje na tromeđi Kalničkog gorja, Bilogore i Podravske ravnice. Krase ga šumoviti brežuljci, oranice, vinogradi, voćnjaci i ljudi koji uvijek nešto rade. Mi, djeca iz PŠ Velika Mučna nismo svi iz Velike Mučne, nego dolazimo i iz drugih zavičajnih mjesta: Paunovca, Domaja, Jankovca, Vrhovca Sokolovačkog. Ovog prekrasnog osunčanog petka, 15. listopada 2021. godine, krenuli smo s našim učiteljima, u suradnji s roditeljima, u obilazak ovih mjesta, da ih upoznamo i vidimo gdje nam žive prijatelji iz škole. Prva postaja bilo je selo Paunovac, malo selo s tridesetak stanovnika. Poslušali smo legendu o kralju i paunovima po kojima je selo dobilo ime. Oko nas bili su nasadi borova, breskvi, vinograda s klijetima i šuma. Zadržali smo se u igri kod obitelji Pavković. Put nas je dalje poveo na Domaje. Naš domaćin bio je gospodin Radić koji nam je puno toga ispričao o ovom mjestu u kojeg su nekoć dolazili ljudi iz Podravine i okolice u sječu drva. Potom su im se u šumskim radovima pridružili i Zagorci. Od svih ljudi koji su dolazili, nekima se svidio ovaj prostor pa su tu izgradili svoje kuće i tako danas na Domajima živi tristotinjak stanovnika. Kroz Domaje prolazi i potok u kojemu su ljudi lovili riječne rakove i prodavali ih u zagrebačkim hotelima i restoranima. Nakon kraćeg zadržavanja krenuli smo u Jankovac. U Jankovcu znaju da je prvi stanovnik Jankovca bio Janko i da je po njemu, prvom stanovniku, Jankovac dobio ime. Tako nam je sve o Jankovcu ispričala gospođa Piljak i nakon naših istraživanja počele su naše igre. Obzirom da Domaji i Jankovac imaju vatrogasce, okušali smo se u rušenju bočica s mlazovima vode iz brentača. U šumarku smo tražili prema obilježenoj stazi s porukama na listovima skriveno blago.  I na kraju naše priče, stigli smo u Vrhovac u kojemu smo na OPG Gojković vidjeli krave kako slobodno pasu na pašnjaku. Druga velika zanimljivost bila je ugljenica obitelji Susak u kojoj se pravi drveni ugljen za roštilj. Puno smo toga naučili i opet smo igrali igre. Ovog puta bilo je vrlo zanimljivo skakati u vrećama i sakupljati jabuke. Vrijeme je brzo prošlo uz druženje, igre i  nove spoznaje. Svakoj lijepoj priči dođe lijepi kraj, tako je i ova naša o zavičaju završila uz pečene kestene i radost u srcima koju smo ponijeli svojim kućama.

FOTOGRAFIJE                                              Učitelji i učenici PŠ Velika Mučna