Projekt „Čitamo mi, u obitelji svi“

Autor: Miodrag Maksimović, 12. 3. 2012.

Ove školske godine naša škola se pridružila brojnim školama u Hrvatskoj koje su uz poticaj i potporu Hrvatske mreže školskih knjižničara uspjele realizirati projekt čitanja u obitelji namijenjen učenicima 3. razreda i njihovim bližnjima pod nazivom Čitamo mi, u obitelji svi.

Budući da su istraživanja pokazala kako upravo u toj dobi znatno pada učenikova motivacija za čitanje, što rezultira oslabljenom sposobnošću čitanja u kasnijoj dobi, Hrvatska mreža školskih knjižničara usmjerila je svoj projekt na obitelj kako bi učenici ponovno postali motivirani za čitanje ugledajući se na primjer koji im pružaju njihovi ukućani.

Uz financijsku potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa i sredstvima školske knjižnice uspješno je nabavljena potrebna građa za projekt. Svaki učenik 3. razreda ponijet će jedan petak kući ruksak sa osam knjiga različitih sadržaja i bilježnicu dojmova. Sljedeću srijedu učenik će vratiti ruksak s knjigama i bilježnicu u koju su roditelji zabilježili svoje i učenikove dojmove u periodu u kojem je ruksak bio u njihovu domu.

Nadam se da će sudjelovanje učenika i njihovih obitelji u ovom projektu biti zabavno i motivirajuće iskustvo. Također se nadam da će entuzijazam školskih knjižničara i učitelja, koji su također vrijedni suradnici u ovome projektu, biti prepoznati i sljedeće školske godine te da će svi sudionici ovoga projekta, neopterećeni financijskim brigama, uspješno poticati obiteljsko čitanje.

Stručni suradnik – školski knjižničar:

Marina Vidović, prof.