Stručno usavršavanje učitelj(ic)a razredne nastave

Autor: Leila Zainul, 25. 5. 2022.

Zagovarajući cjeloživotno učenje, učitelji ne samo što idu ukorak s novim tehnologijama, posjećuju stručne skupove, već izuzetno mnogo ideja i poticaja dobivaju u susretu s kolegama. Prilika za uvid u drugačiji koncept školovanja pružila se posjetom učitelj(ic)a razredne nastave, ravnatelja i pedagoginje školi u Samoboru. Dana 23. svibnja posjetili smo Privatnu osnovnu školu „Nova škola“ u Samoboru, gdje su nas dočekale Irijanda Birin, profesorica njemačkog i talijanskog jezika i Montessori pedagoginja te Martina Čretni, učiteljica razredne nastave i Montessori pedagoginja koja je, ujedno, i ravnateljica škole. Naše domaćice su nas ljubazno provele kroz radni prostor, organizaciju rada i upoznale nas s benefitima koje takva škola pruža. Škola je opremljena suvremenom tehnologijom, no više od toga se oslanja na razne didaktičke materijale, prvenstveno Montessori materijale za rad, kojima se učenici potiču na aktivan rad, donošenje samostalnih zaključaka te učenje o apstraktnim pojmovima prema konkretnima. Redovan program Ministarstva nadograđen je praktičnim radovima poput lončarstva, vrtlarenja, kukičanja, spravljanja obroka, kazališta i slično. Rad se odvija u malim razredima i svakom je polazniku omogućen individualni pristup.

Mnoštvo praktičnih ideja i literarnih preporuka zasigurno će obogatiti i naš pristup radu u godinama koje dolaze, a možda se stvori i prilika za uzvratni susret.

Martina Krušec

FOTOGRAFIJE