Obilježavanje Europskog dana jezika

Autor: Leila Zainul, 27. 9. 2022.

Na satovima Njemačkog jezika učenici su kroz različite aktivnosti saznali od kada i zašto se obilježava Europski dan jezika.  Tijekom kratkog jezičnog putovanja otkrivali su  mnoštvo činjenica, sličnosti, ali i različitosti među europskim jezicima.  Slušali su različite jezične primjere te pokušali pogoditi o kojim se jezicima radi. Aktivno su sudjelovali u odgonetavanju značenja riječi, ponavljali zanimljive izraze, odlučivali o točnim i netočnim navodima, posezali za svojim već usvojenim znanjima te stjecali nova. Slijedeći misao: Europa sagt: "Hallo!", ispisali su pozdrave na mnogobrojnim europskum jezicima te njima upotpunili pano u hodniku škole.

Učenici sedmih razreda pripremili su jezične zavrzlame na njemačkom jeziku! Svakodnevno ih možete čitati na stepenicama koje vode prema katu škole! Ako uspijete sve pročitati na brzinu, javite se učiteljicama njemačkog jezika! Viel Glück!

Učenici 6.b razreda su sa svojom razrednicom na Satu razrednika predstavljali svoje plakate za koje su informacije marljivo pripremali tjedan dana vođeni uputama i pisanim smjernicama. Svaki je učenik istražio osnovne činjenice o zadanoj europskoj zemlji iz koje je trebao izabrati najzanimljiviju poslovicu. Izdvojit ćemo samo nekoliko od mnoštva zanimljivih: Kada se lijepa žena smije, novčanik plače. (Italija), Boj se manje, nadaj se više, jedi manje, žvači više, tuži se manje, diši više, govori manje, reci više, voli više – i sve će dobre stvari biti tvoje! (Švedska), Bogat škrtac štedi sebi za sahranu. (Makedonija), Tko mi čini dobro, uči me biti dobrim. (Portugal), U ratu bogati daju volove, a siromašni sinove. (Španjolska).

Radujemo se novim aktivnostima obilježavajući sljedeći Europski dan jezika!

Nastavnice jezika

FOTOGRAFIJE