Terenska nastava učenika razredne nastave OŠ Sokolovac

Autor: Miodrag Maksimović, 25. 3. 2012.

Potaknuti riječima pjesnika, 20. ožujka organizirali smo za učenike i učitelje razredne nastave terensku  nastavu UPOZNAJMO  NAŠ  ZAVIČAJ.

Terenska  nastava učenika razredne nastave OŠ Sokolovac

Tam gde šumi reka Drava,
gde ravnici kraja ni,
Bilogora gde je plava,
tu smo doma, doma mi.
                  ( Podravina, Milan Krmpotić )

U školi smo usvajali znanje o zavičaju i Županiji, a nove ciljeve, načine rada, organizaciju i suradnju učitelja i učenika pripremili smo kako bi u svakom trenutku zajedničkog druženja i putovanja iskoristili vrijeme novim saznanjima i radostima otkrića.
Krenuli smo od Koprivnice  gdje smo vidjeli i posjetili Grad, Županiju, Podravku, obrtnike, muzeje, galerije, kulturno-povijesne spomenike i pogledali izložbu Uskršnjih jaja na gradskom trgu. Temu naivnog slikarstva nastavili smo u galeriji Generalić u Hlebinama, a završili smo uz eko-poruke i radosti igara i druženja na Dravi i Šoderici.
Terenski rad omogućuje učeniku stjecanje trajnog znanja i intenzivnog aktivnog učenja s boljim razumijevanjem manjeg opsega gradiva. Takovom istraživačkom nastavom u kojoj učenici sami dolaze do novih saznanja i spoznaja, ali i zorno usvajaju već naučeno u školi, razvijamo interes, sposobnosti rješavanja problema; uspostavljaju se veze među predmetima,
( integracija nastavne teme ) i znanja su trajna, a doživljaji obogaćeni najljepšim slikama zavičaja.
                O zavičaju učimo, volimo ga, ponosimo se što tu živimo, ali ga moramo znati i čuvati. Našom  terenskom  nastavom  ostvarili smo zadane ciljeve, a umjesto zaključka pozvali smo se na riječi pjesnika koje nosimo u srcu:

Tam gde šumi reka Drava,
zlato klasje gde zori,
Bilogora gde je plava,
lepšeg kraja njgde ni!
                   ( Podravina, Milan Krmpotić )

Branka  Arambašić,
                                                                                                 učiteljica  savjetnica