Održano predavanje na temu sprečavanja raka vrata maternice

Autor: Leila Zainul, 13. 10. 2022.

Liga protiv raka nastavlja sa svojim projektom „Spriječimo rak vrata maternice" uz potporu Koprivničko-križevačke županije i Grada Koprivnice čiji je cilj smanjiti broj žena koje će oboljeti od ove nemilosrdne bolesti. U sklopu ovog programa održavaju se predavanja i edukacije o prevenciji raka vrata maternice za učenike osmih razreda osnovnih škola od strane liječnika školske medicine te za njihove roditelje od strane ginekologa. Predavanja za roditelje u našoj je školi održao Ivica Stanišić, dr.med., subspec. ginekološke onkologije.

Roditelji su dobili informacije o opasnostima koje nosi infekcija humani papilomavirus, uz osvrt i na druge bolesti koje se mogu spriječiti odgovornim spolnim ponašanjem.

Rak vrata maternice je moguće spriječiti cijepljenjem, ali samo onim koje je pravodobno primljeno. Najbolje prije prvog spolnog odnosa. Svatko od roditelja moći će promisliti hoće li dati svoj pristanak za cijepljenje svojeg djeteta protiv HPV infekcije i time ga pokušati zaštititi od obolijevanja u odrasloj dobi.

Još jednom treba naglasiti da je cijepljenje sigurna, djelotvorna i besplatna zaštita protiv infekcija četiri tipa humanog papilomavirusa, među kojima su i uzročnici raka vrata maternice.