Mladi planinari na Kleku

Autor: Nataša Karlovčec, 19. 10. 2022.

U subotu, 15. listopada Mladi planinari naše škole su obilježili Svjetski dan pješačenja i to prvim ovogodišnjim izletom. Za destinaciju smo odabrali grad Ogulin i planinu Klek. Po dolasku u grad Ogulin posjetili smo Đulin ponor i saznali da je to početak drugog najduljeg špiljskog sustava u Hrvatskoj. Kratka šetnja nas je odvela do starog Frankopanskog kaštela gdje je smješten Zavičajni muzej grada Ogulina. U muzeju smo razgledali različite zbirke iz bogate ogulinske prošlosti. Tu smo naučili ponešto o razvoju planinarstva u Hrvatskoj i hrvatskim ekspedicijama na Mt. Everest. Alpinistička zbirka se nalazi tu upravo zbog planine Klek koja se smatra kolijevkom hrvatskog planinarstva i alpinizma. U muzeju je uređena i spomen soba poznate hrvatske književnice Ivane Brlić Mažuranić koja nas je uvela u svijet mašte i legendi. Najviše nas se dojmila legenda o vješticama koje su začarale uspavanog diva po imenu Klek, ali i o njihovim veselim slavljima u olujnim noćima na vrhu planine. Nakon Ogulina, put nas je odveo do malog mjestašca po imenu Bjelsko. Po izlasku iz autobusa doživjeli smo kišne kapi iz gotovo vedrog neba, a pogled je pucao prema stjenovitoj planini koja neodoljivo podsjeća na diva koji spava – legende su postale stvarne. Hrabrim koracima smo se uspeli do vrha koji se nalazi na 1182 m nadmorske visine i s kojeg pogled doslovno oduzima dah. Pogled koji nam je govorio da je vrijedilo uloženog truda. Nakon okrijepe kod planinarskog doma, spretnim koracima smo se istom stazom vratili do autobusa koji nas je u večernje sate vratio našim kućama.

Ovaj nas je izlet posebno ohrabrio i povezao, a šumski zrak nam je svima dao dodatnu radost i energiju. Veselimo se novim izletima!

Indira Patljak

FOTOGRAFIJE